Sąd UE: częściowa nieważność decyzji KE ws. pomocy dla Huty Częstochowa

Sąd UE: częściowa nieważność decyzji KE ws. pomocy dla Huty Częstochowa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijny sąd w Luksemburgu stwierdził w środę częściową nieważność decyzji Komisji Europejskiej z lipca 2005 ws. odzyskania części pomocy państwa przyznanej Hucie Częstochowa. Pomocy nie musi zwracać firma Operator ARP sp. z o.o.

Huta Częstochowa została zrestrukturyzowana w latach 2002-2005, a jej majątek przekazany innym spółkom. W decyzji z 2005 r. KE uznała, że przed restrukturyzacją, w latach 1997-2002 zakłady dostały pomoc ze skarbu państwa. Część z niej uznała za zgodną z unijnymi zasadami konkurencji i wspólnego rynku, ale nakazała polskiemu państwu odzyskanie ponad 19 mln złotych przekazanych na cele operacyjne i na restrukturyzację zatrudnienia.

Od tej decyzji do Sądu Pierwszej Instancji UE w Luksemburgu odwołały się firmy, które przejęły majątek Huty Częstochowa i musiałyby zwracać pomoc: Operator ARP sp. z o.o. oraz Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. oraz ISD Polska sp. z o.o. i Industrial Union of Donbass Corp.

W środę Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji z 2005 r. w sprawie pomocy państwa na rzecz Huty Częstochowa SA w zakresie, w jakim nakazuje on odzyskanie pomocy od Operatora ARP - spółki założonej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. w celu sprzedaży majątku na spłatę zobowiązań publiczno-prawnych różnych firm.

Sąd stwierdził, że KE pomyliła się, uznając Operatora ARP za beneficjenta spornej pomocy, bowiem nie wystarcza sam fakt nabycia przez tę firmę niektórych składników majątkowych Huty Częstochowa.

"Nie jest to wystarczającym uzasadnieniem dla uznania, iż powyższemu nabyciu towarzyszy przepływ korzyści finansowych uzyskanych uprzednio przez zbywcę w ramach otrzymanej pomocy publicznej - głosi wyrok. - Poszerzenie kręgu podmiotów zobowiązanych do zwrotu pomocy wymaga przekazania aktywów". Tymczasem - podkreślili sędziowie - w dniu wydania decyzji w sprawie pomocy państwa, takie przekazanie jeszcze nie zostało dokonane, ponieważ Operator ARP wyraził zgodę na pełnienie funkcji operatora w procesie restrukturyzacji Huty dopiero kilka dni później.

W pozostałych sprawach nie było kwestią sporną, że spółki były beneficjentami pomocy państwa kwestionowanej przez KE, dlatego skargi wniesione przez Regionalny Fundusz Gospodarczy, ISD Polska sp. z o.o. oraz Industrial Union of Donbass Corp. zostały oddalone.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd UE: częściowa nieważność decyzji KE ws. pomocy dla Huty Częstochowa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!