Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Samaddar, ArcelorMittal: poziomy emisji zakładane przez UE są nieosiągalne

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
05-08-2013 05:38
Samaddar, ArcelorMittal:  poziomy emisji zakładane przez UE są nieosiągalne
Fot. MAFA - Alexandr Satinsků

Jednym z głównych problemów przemysłu stalowego w Europie są wysokie koszty produkcji, będące m.in. skutkiem unijnej polityki klimatycznej. Jesteśmy przekonani, że poziomy emisji zakładane przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej są nieosiągalne dla europejskiego przemysłu stalowego - uważa Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Jak ocenia Pan perspektywy hutnictwa w Europie, patrząc przez pryzmat rosnących wymagań ekologicznych i malejącego popytu?
- Nie ma wątpliwości, że jednym z głównych problemów przemysłu stalowego w Europie są wysokie koszty produkcji, będące m.in. skutkiem unijnej polityki klimatycznej. W ArcelorMittal kwestie środowiskowe pozostają w centrum naszego zainteresowania, czego wyrazem jest podjęte przez nas zobowiązanie do zredukowania emisji do 2020 r. globalnie o 8 proc. na tonę stali w odniesieniu do poziomów z 2007 r.

Jednakże równocześnie jesteśmy przekonani, że poziomy emisji zakładane przez politykę klimatyczną Unii Europejskiej są nieosiągalne dla europejskiego przemysłu stalowego. Osiągnięcie wyznaczonych poziomów wymagałoby wprowadzenia przełomowych technologii, które są bardzo kosztowne. Europejski przemysł stalowy został już w ogromnym stopniu zmodernizowany, co w ciągu ostatnich trzydziestu lat zaowocowało 50-procentową redukcją emisji CO2.

Jaka jest kondycja i perspektywy tej branży w Polsce?

- Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w 2012 r. zużycie stali w Polsce wyniosło 10,4 mln ton i było niższe o 5 proc. niż w roku 2011. Produkcja stali surowej w Polsce wyniosła 8,4 mln ton i była o ok. 5 proc. niższa rok do roku. Na wyniki te miała głównie wpływ sytuacja takich gałęzi przemysłu jak budownictwo, przetwórstwo stali, branża samochodowa oraz AGD.

Abyśmy mogli myśleć o poprawie wskaźników i kondycji całego sektora stalowego, niezbędne jest podjęcie działań, które poprawią warunki rynkowe w Polsce, gdzie zmagamy się ze szczególnie wysokimi cenami nośników energii. Dodatkowe zagrożenia dla konkurencyjności polskiego przemysłu hutniczego stanowią przestępstwa na VAT w handlu prętami żebrowanymi oraz zapowiadane na jesień wprowadzenie akcyzy na gaz. To właśnie te czynniki będą stanowić o przyszłości całego sektora.

Co trzeba zmienić, żeby poprawić sytuację w Europie?

- Wierzymy, że niedawno przyjęty plan dla przemysłu stalowego opracowany przez Komisję Europejską jest ważnym, pierwszym krokiem wspierający ożywienie przemysłu stalowego w Europie. Plan odnosi się do szeregu istotnych elementów, w tym potrzeby zapewnienia odpowiednich ram regulacyjnych, potencjału do zwiększenia popytu na stal, konieczności zapewnienia równych szans zarówno na rynku międzynarodowym jak i unijnym, czy też położenia nacisku na innowacyjność.

Ten plan ma pomóc w stworzeniu jak najlepszych warunków, niezbędnych aby sprostać nowym wyzwaniom w Europie. Należy jednak zaznaczyć, że niezbędny jest dalszy dialog oraz rozwijanie i wdrażanie zaproponowanych rozwiązań. Mamy nadzieję, że wszyscy partnerzy, w tym rządy i związki zawodowe, wniosą swój konstruktywny wkład w ten proces.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP