PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Sanjay Samaddar, AMP: koszty ETS zniszczą hutnictwo w Europie

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
27-04-2017 06:26
Sanjay Samaddar, AMP: koszty ETS zniszczą hutnictwo w Europie

Niektóre działania podjęte przez Komisję Europejską na rzecz ochrony handlu pomagają ochronić branżę stalową przed nieuczciwym importem. Jednak te środki nie są wystarczające - mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Fot. mat. pras. ArcelorMittal Poland

Kiedyś polskie hutnictwo stało na progu bankructwa, dzisiaj Polska ma nowoczesny przemysł hutniczy, z którego może być dumna. Byłoby ogromną szkodą, gdyby wszystkie te osiągnięcia zostały przekreślone w związku z nową propozycją systemu EU ETS - mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Jaka jest przyszłość hutnictwa w Europie? Czy nowa polityka klimatyczna może spowodować zniknięcie wielkich pieców z Europy?

- Dzisiaj w Europie zużywa się około 160 mln ton stali rocznie, z czego 83 proc. wytwarzane jest na tym kontynencie. Podobnych ilości stali Europa będzie potrzebowała i zużywała w przyszłości. Pytanie - skąd ta stal będzie pochodzić? Kiedy nowa dyrektywa ETS wejdzie w życie, koszty europejskich producentów stali znacznie wzrosną w związku z podatkiem od emisji CO2, który może wynieść około 30 euro za tonę stali.

Producenci stali z innych części świata, którzy będą sprzedawać swoje wyroby na europejskich rynkach, nie będą musieli płacić tego podatku lub będzie on znacznie niższy. Będą mieć zatem przewagę konkurencyjną - około 30 euro na tonę. W branży borykającej się z globalną nadpodażą to znaczny koszt, który zagraża długoterminowej zdolności większości europejskich hut do utrzymania się na rynku, również tu w Polsce.

Przy tak znacznej przewadze kosztowej na tonę, można założyć, że po roku 2020 spora jej część będzie pochodzić od producentów spoza UE, być może z krajów o niższych standardach środowiskowych i poziomach emisji wyższych niż w europejskich hutach, które należą do najbardziej wydajnych na świecie. W efekcie będziemy eksportować miejsca pracy, a importować CO2, a to nie wpłynie na obniżenie emisji w skali globalnej.

Czy europejskie hutnictwo może ograniczać się np. tylko do pieców łukowych?


- W Europie, wyroby długie wytwarzane ze stali powstałej w piecach łukowych mają więcej   niż 80 proc. udziału w rynku, podczas gdy wyroby płaskie wytwarzane ze stali, która powstaje w konwertorach tlenowych mają ponad 95 proc. udziału w rynku.

Jeśli technologia pieców łukowych nie rozwinie się, to są pewne gatunki stali - zwłaszcza stal wysokiej jakości używana w przemyśle motoryzacyjnym i w branży opakowań - które nie mogą być wytwarzane ze stali wytapianej w piecach łukowych. To właśnie gatunki stali wysokiej jakości są najbardziej potrzebne w szybko rozwijającym się społeczeństwie. Powinniśmy je rozwijać, a nie jak obecnie stwarzać dla nich zagrożenie.

Co więcej, przejście na produkcję stali tylko z pieców łukowych miałoby sens w przypadku, gdyby globalna podaż złomu była tak wysoka, aby sprostać ciągłemu popytowi. To raczej nie będzie miało miejsca przez najbliższe lata. Globalny popyt na stal rośnie, w związku z różnymi projektami infrastrukturalnymi w krajach rozwijających się, stal używana jest do budowy mostów, lotnisk, budynków - całej infrastruktury współczesnego świata. Jedynie huty zintegrowane z wielkimi piecami i konwertorami są w stanie sprostać zapotrzebowaniu stali na takim poziomie.

Czy inwestowanie w przemysł metalurgiczny w Europie ma sens?


- Jestem zaniepokojony konsekwencjami, jakie kolejna faza tego systemu na lata 2020-2030 będzie miała dla konkurencyjności i rozwoju branży stalowej w Europie. Unia Europejska to duży rynek, produkcja stali wynosi 160 mln ton. ArcelorMittal wprowadza nowe technologie, takie jak wychwytywanie i utylizacja CO2, a one miałyby sens, gdyby politycy i ustawodawcy mieli jasność odnośnie tego, jakie warunki należy stworzyć przemysłowi, by wprowadzać takie inwestycje w Europie, a nie na innych kontynentach. Ustawodawcy powinni to zrozumieć zanim będzie za późno. Mamy nadzieję, że zarówno rząd Polski, jak i innych krajów weźmie to pod uwagę w końcowej fazie negocjacji, które mają miejsce.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

38 381 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

732 045 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP