Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Severstal - wolumeny w górę, koszty w dół

Autor: wnp.pl (PIM)
28-02-2014 05:33
Severstal - wolumeny w górę, koszty w dół

Na rosyjskim rynku Severstal oczekuje wzrostu konsumpcji stali na poziomie 3 proc.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Rok 2013 to dla Severstalu cztery kwartały sukcesywnego wzrostu EBITDA. Mimo to na koniec roku zanotowano stratę w porównaniu u rokiem 2012. Wynik netto jest pozytywny, ale niemal dziesięciokrotnie niższy niż w poprzednim roku.

Czwarty kwartał ubiegłego roku Severstal zakończył przychodami na poziomie 3,384 mld USD, co w porównaniu do tego samego okresu roku 2012 oznacza wzrost o 6,0 proc. Wynik EBITDA na poziomie 611 mln USD to wzrost o 12,5 proc. Poziom marży EBITDA sięgnął 18,1 proc., co stanowi najwyższy wynik od czwartego kwartału roku 2011. Wynik netto był ujemny – strata wyniosła 74 mln USD.
W całym roku przychody i EBITDA spadły, wynik netto też, choć wciąż mamy do czynienia z zyskiem, a nie stratą. Przychody wyniosły 13,312 mld USD, w wynik EBITDA 2,063 mld USD. W obu przypadkach to pogorszenie wyników, w porównaniu z poprzednim rokiem – w przypadku przychodu o 5,6 proc., a dla wyniku EBITDA o 4,4 proc. Wynik netto spadł co prawda aż o 89,1 proc., ale utrzymał się na poziomie zysku – 83 mln USD. Przyczyna spadku przychodów leży po stronie spadających cen, podczas gdy na wynik netto niekorzystny wpływ miały walutowe różnice kursowe.

Oddziały Russian Steel i International podwyższyły zyski mimo spadku cen. W segmencie wydobywczym trwało obniżanie kosztów. Mimo trudnych warunków rynkowych udało się w nim zwiększyć wolumeny sprzedaży.

Publikując wyniki Severstal zwraca uwagę zwłaszcza na niższy poziom kosztów. Mimo zwiększenia wolumenów sprzedaży, koszty sprzedaży spadły o 4,4 proc., a koszty dystrybucji o 10,3 proc. Drugi rok z rzędu spadły także koszty segmentu wydobywczego. Zadłużenie netto na koniec roku 2013 wynosiło 3,718 mln USD, a więc było o 6,7 proc. niższe niż rok wcześniej.

Zdaniem Aleksieja Mordaszowa, dyrektora zarządzającego Severstalu firma osiągnęła dobre rezultaty mimo trwającej trudnej sytuacji w branży stalowej i przemysłach stalochłonnych. - Poczyniliśmy szereg strukturalnych i organizacyjnych zmian w celu dalszego zmniejszenia kosztów i poprawienia efektywności, co już przynosi rezultaty. Te zmiany w połączeniu ze stałą poprawą wyników umożliwiają Severstalowi konsekwentne poprawianie zysków – powiedział Aleksiej Mordaszow. Jego zdaniem rok 2014 nadal będzie wymagający i ewentualna poprawa wyników będzie skutkiem poprawy efektywności oraz kontroli kosztów.

Severstal zakłada, że w skali globalnej popyt na stal będzie wzrastał, prowadzony przez odbijającą się od dna gospodarkę Europy i wciąż poprawiającą swoją sytuację gospodarką USA, które razem mogą poprawić wykorzystanie mocy produkcyjnych w światowym hutnictwie. Koncern spodziewa się także, że rosnące wolumeny dostaw rudy żelaza i węgla koksującego mogą spowodować niewielki spadek ich cen w roku 2014.

Na rosyjskim rynku firma oczekuje wzrostu konsumpcji stali na poziomie 3 proc. Ma to wynikać z poprawy sytuacji budownictwa oraz sektora ropy i gazu, który spowoduje także zwiększenie zapotrzebowania na rury o dużych średnicach na nowe projekty.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP