Siedem ofiar śmiertelnych wycieku szlamu z węgierskiej huty

Siedem ofiar śmiertelnych wycieku szlamu z węgierskiej huty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wycieku toksycznego czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka na Węgrzech; w piątek znaleziono ciała dwóch osób uznawanych dotąd za zaginione - podały służby ratownicze.

Ciało siódmej ofiary znaleziono w piątek w pobliżu miejscowości Devecser, niedaleko miejsca, gdzie kilka godzin wcześniej odkryto zwłoki szóstej ofiary - poinformował szef służb ratowniczych Tibor Dobson. Nie podano bliższych danych na temat kolejnych ofiar.

Miejscowości Devecser i Kolontar najbardziej ucierpiały w następstwie wypadku. Do wycieku około miliona metrów sześciennych czerwonego szlamu ze zbiornika w hucie aluminium w mieście Ajka na zachodzie Węgier doszło w poniedziałek. Wypadek spowodował też obrażenia u około 120 osób. Kilkaset domostw trzeba było ewakuować. Fala szlamu wtargnęła do domów, porywając wszystko, co było na podwórzach: zwierzęta domowe, drewno na opał, motocykle i samochody.

Władze Węgier zapewniają, że w związku z wyciekiem nie ma ryzyka katastrofy biologicznej w Dunaju. Organizacja ekologiczna Greenpeace ostrzegła jednak przed trwałym zanieczyszczeniem środowiska w miejscu wycieku, zarzucając rządowi w Budapeszcie "niewystarczający zakres informacji".

Premier Węgier Viktor Orban, który w piątek przebywał z jednodniową wizytą roboczą w Sofii, powiedział, że sytuacja na Węgrzech jest już opanowana i nie dojdzie do zanieczyszczenia Dunaju. Przypomniał, że Budapeszt zwrócił się do UE o pomoc finansową w zwalczaniu następstw katastrofy ekologicznej.

Rzecznik węgierskich służb ratunkowych Tibor Dobson oświadczył w piątek, że poziom zanieczyszczeń spowodowanych wyciekiem czerwonego szlamu spadł i substancja nie spowodowała szkód w Dunaju.

"Nie ma ryzyka katastrofy biologicznej czy ekologicznej w Dunaju, gdyż spadł już poziom zasadowości spowodowanej wyciekiem czerwonego szlamu z huty aluminium" - zapewnił w piątek minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter.

Tymczasem Greenpeace zarzuca władzom węgierskim niedostateczne informowanie i ostrzega, że wyciek mógł spowodować trwałe zanieczyszczenie środowiska. "Jest ryzyko, że zanieczyszczenie odbije się w sposób trwały na środowisku i łańcuchu żywieniowym" - ostrzegł chemik organizacji Herwig Schuster na konferencji prasowej w Wiedniu. "Powinniśmy wyjść z założenia, że 4 tys. ha gruntów nie nadaje się pod uprawę" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siedem ofiar śmiertelnych wycieku szlamu z węgierskiej huty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!