XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Siemoniak: przyspieszyć prace nad technologiami obronnymi

Siemoniak: przyspieszyć prace nad technologiami obronnymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef MON Tomasz Siemoniak ocenił w środę, że w związku z sytuacją międzynarodową na Wschodzie przedstawiciele wojska, nauki i przemysłu powinni zwiększyć tempo prac w obszarze techniki i technologii obronnej.

W środę w wystąpieniu na otwarcie konferencji naukowo-przemysłowej poświęconej badaniom naukowym w obszarze obronności szef MON akcentował, że sytuacja bezpieczeństwa wokół Polski zmieniła się w ciągu ostatnich miesięcy. "Wiele osób już oceniło, że mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa w Europie od czasu zakończenia zimnej wojny" - zauważył.

MON - dodał minister - stara się w różnych obszarach wyciągać wnioski, jak kształtować politykę i obecność w NATO i UE. "Myślę, że dla wszystkich tu obecnych dość oczywistym wnioskiem jest to, że musimy robić więcej, lepiej i szybciej, że to tempo - i tak nie najgorsze, a na tle Europy bardzo duże - wydatków, pomysłów i projektów jeszcze powinno się w najbliższym czasie zwiększyć" - powiedział Siemoniak do przedstawicieli wojska, nauki i przemysłu.

Podkreślił, że te trzy dziedziny muszą być równie silne, bo zdolności najsłabszego będą ograniczały pozostałe dwa.

Zdaniem ministra tylko współpraca przy konkretnych projektach może przynieść efekty. "Dobrze państwo wiedzą, że to nie jest tak, że my, zawierając umowę z partnerami zagranicznymi, jesteśmy w stanie zagwarantować przepływ technologii i nowoczesnej myśli naukowej do Polski bez zdolności przyjęcia tej myśli w Polsce" - powiedział minister.

"Musimy mieć silne instytucje, osoby, zespoły naukowe, które będą umiały to absorbować. Inaczej - przy całym szacunku - będziemy malować dalej ogony samolotów, a nie rozwijać to, do czego mamy w Polsce potencjał i ambicję" - dodał.

Przypomniał, że w ostatnich latach Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na projekty z zakresu zainteresowania MON ponad 1,1 mld zł. "Można sobie życzyć tego, żeby jeszcze było tylko lepiej" - powiedział szef MON.

Podczas konferencji uhonorowano laureatów konkursu na najlepsze prace naukowe i badawcze z obszaru obronności, nad którym patronat objął prezydent Bronisław Komorowski.

Nagrodę pierwszego stopnia otrzymał zespół pod kierownictwem prof. Waldemara Trzcińskiego za pracę badawczą nt. opracowania technologii nowoczesnych wysokoenergetycznych i małowrażliwych materiałów wybuchowych. Drugie miejsce zdobyli wykonawcy pracy badawczej dotyczącej detekcji skażeń chemicznych, trzecie - autorzy badań nad radarem pokładowym dla morskich samolotów rozpoznawczych.

Na konkurs wpłynęło 29 prac. Każdą oceniali dwaj recenzenci naukowi i recenzent operacyjny. Laureatów wskazał szef MON na podstawie rekomendacji kapituły złożonej z przedstawicieli resortu, BBN, PAN, NCBiR, Urzędu Patentowego RP, Politechniki Warszawskiej i laureata ubiegłorocznej edycji konkursu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siemoniak: przyspieszyć prace nad technologiami obronnymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!