Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Solidarność AMP: Oszczędzanie na zatrudnieniu to droga donikąd

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
22-08-2012 13:44
Solidarność AMP: Oszczędzanie na zatrudnieniu to droga donikąd
Fot. (mat. pras.)

Na niektórych kluczowych stanowiskach pracuje nawet 90 proc. pracowników z firm zewnętrznych - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Jerzy Goiński, przewodniczący dąbrowskiej Solidarności.

Czy przewidziana jest dalsza redukcja zatrudnienia w spółce?
- Z końcem czerwca zakończył się pierwszy etap programu odejść pracowników, przewidzianego na 2012 rok. Wkrótce zamierzamy spotkać się z zarządem spółki. Na spotkaniu chcemy poruszyć kilka ważnych spraw m.in. zatrudnienia, produkcji i wypadkowości. Mamy nadzieję, że zarząd przedstawi nam konkretne propozycje związane z reorganizacją zatrudnienia w spółce. Chcemy dowiedzieć się co dalej, czy będą zwolnienia i w jakiej skali oraz czy będą nowe programy odejść pracowniczych.

Co z produkcją w spółce?

- Nie mam dobrych wiadomości. Niestety, produkcja jest ograniczona. Walcownie nie mają pełnego obłożenia. Sytuacja rynkowa nie napawa optymizmem.

Jak wygląda kwestia BHP spółce?

- Wyrażamy zaniepokojenie z powodu zatrważających statystyk w dziedzinie wypadkowości w spółce ArcelorMittal Poland. W ostatnim czasie w spółce miał miejsce wypadek zbiorowy. Jeden pracownik zmarł, drugi w stanie ciężkim przebywa w szpitalu.

Moim zdaniem na stan BHP i zagrożenie wypadkowe przekłada się wielkość zatrudnienia, która w spółce już od kilku lat drastycznie spada. Pracodawca zwiększa nakłady, ale środki te przeznacza na ciągłe redukcje zatrudnienia i związane z nimi odprawy. Zwolnienia wiążą się ze zmniejszaniem ilości ludzi na kluczowych stanowiskach, a także z zatrudnianiem pracowników elastycznych, którzy nie są w pełni przygotowani do obejmowania newralgicznych stanowisk technologicznych. Na niektórych kluczowych stanowiskach pracuje nawet 90 proc. pracowników z firm zewnętrznych. Pracodawca tłumaczy to właśnie elastycznym zatrudnieniem. Niestety, odchodzą pracownicy z dużym doświadczeniem, o jakie raczej trudno w przypadku młodych, nowo zatrudnionych pracowników. Często oni nie są przygotowani do wykonywania niektórych prac na produkcji.

Pana zdaniem system BHP nie sprawdza się?

- Dokładnie. Ciągłe restrukturyzacje zatrudnienia, wprowadzanie ciągle nowych instrukcji i przepisów nic nie daje. Pracownicy boją się, wykonują swoje czynności pod presją, zapominając o bezpieczeństwie. Nie bez znaczenia jest tutaj także obawa przed ewentualnymi konsekwencjami nie wykonania polecenia przełożonego.

Dlatego konieczne jest stworzenie programu przyjaznego pracownikowi pod względem BHP, a nie ciągłe zastraszanie, grożenie sankcjami za wykonywane czynności będące często na pograniczu bezpiecznej pracy. Kluczowym elementem jest zabezpieczenie stanowisk technologicznych przez dobrze wykwalifikowanych nowych pracowników w miejsce osób odchodzących. Tylko wtedy możemy wierzyć, że czynności przez nich wykowywane będą w sposób bezpieczny. Reasumując - oszczędzanie na zatrudnieniu to droga donikąd.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP