PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Solidarność AMP przeciw świadczeniom przedemerytalnym

Autor: wnp.pl (Rozmawiała: Renata Dudała)
22-06-2010 10:57
Solidarność AMP przeciw świadczeniom przedemerytalnym

- Solidarność nie zgadza się na przymusowe odejścia pracowników na świadczenia przedemerytalne - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Goiński, przewodniczący Komisji Koordynacyjnej Solidarności ArcelorMittal Poland oraz Solidarności dąbrowskiego oddziału spółki.- To najgorsza dla pracownika z dotychczas stosowanych w ArcelorMittal Poland forma odejścia.

- Zarząd spółki podjął decyzję o przekazaniu do firmy Manpower części pracowników. Jak ocenia Pan tę decyzję?
- Trudno, by jakikolwiek związek zawodowy godził się na redukcję zatrudnienia. Przyznaję jednak, że przekazanie pracowników Walcowni Blach Grubych Batory(spółki należącej do ArcelorMittal Poland) do firmy Manpower jest lepszym rozwiązaniem niż zwolnienia, którym związek jest przeciwny.

- Czy w spółce należy się liczyć z redukcją zatrudnienia?

- Obawiam się, że sporną kwestią związaną ze zwolnieniami pracowników mogą się okazać świadczenia emerytalne. Wiemy, że przygotowywane są przez kadry listy pracowników, którym brakuje 4-5 lat do emerytury i którzy tym samym kwalifikują się na świadczenia przedemerytalne. Solidarność nie zgadza się na przymusowe odejścia pracowników na świadczenia przedemerytalne.To najgorsza dla pracownika z dotychczas stosowanych w AMP forma odejścia.

Wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi niecałe 840 zł i nie stanowi dochodu, który pozwoliłby na utrzymanie rodziny.

- Ile osób zostałoby objętych świadczeniami przedemerytalnymi?

- Zapowiada się zwolnienie 1.050 osób. Owszem była mowa o zmniejszeniu zatrudnienia, ale tylko poprzez wydzielenia, a nie zmniejszenie zatrudnienia poprzez wysyłanie ludzi na świadczenia przedemerytalne.

W ostatnim czasie miało miejsce spotkanie z prezesem i dyrektorem personalnym spółki. Rozmowy zakończyły się uzgodnieniem, że na świadczenie przedemerytalne odejdą tylko te osoby, które wyrażą na to zgodę. Pracodawca będzie występował do pracowników z ofertą odejścia na porozumienie stron, ale ostatecznie to pracownik podejmie decyzję, czy z tej formy odejścia skorzysta czy nie.

Najgorsze jest to, że zamierza się wysłać teraz na świadczenia osoby, które chciały odejść w ramach programu POP – gdy za odejście pracownik otrzymywał dużą odprawę, ale wtedy im na to odejście nie udzielono zgody, a teraz wysyła się ich praktycznie z niczym. A przecież są to świetni fachowcy. Teraz nagrodą dla nich jest brak podwyżek płac i ciągła niepewność o dalsze zatrudnienie.

Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP