PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Solidarność ArcelorMittal Poland krytykuje politykę zarządu

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
25-03-2009 12:12
Solidarność ArcelorMittal Poland krytykuje politykę zarządu

Nie zgadzam się z brakiem służb handlowych w spółce - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w spółce ArcelorMittal Poland SA. - Uważam, że takie działanie sprowadza ArcelorMittal Poland do roli centrum kosztów. Tym samym uniemożliwia się spółce generowanie zysków.

Jak ocenia Pan aktualną sytuację w spółce?
- Zarząd koncernu realizuje dość dziwną politykę - zarówno w zakresie produkcji, zatrudnienia czy handlu. Moim zdaniem kryzys - z jakim mamy do czynienia na rynku - jest wykorzystywany przez zarząd na wyrost. Odnoszę wrażenie, że wszelkie ograniczenia dotyczą wyłącznie polskiego rynku. Bo co sądzić o ograniczeniu produkcji koksu w koksowni w Zdzieszowicach, podczas gdy w innych zagranicznych firmach należących do koncernu zwiększa się produkcję? To samo dotyczy wyrobów płaskich i długich.

Reasumując - zdecydowanie większe ograniczenia wynikające z kryzysu przeniesiono na kraje Europy Wschodniej, w tym na Polskę.

To dotyczy także redukcji zatrudnienia. Potwierdza to zwiększenie liczby planowanych do zwolnienia osób z 980 do 1480 obecnie. Najwięcej zastrzeżeń mamy jednak do realizowanej przez zarząd polityki handlowej.

Od marca obowiązuje w spółce nowy schemat organizacyjny, w opinii zarządu spółki porządkujący także sferę handlu.

- Byłem przeciwny wyłączeniu handlu poza struktury spółki, ale zostałem przegłosowany. Teraz wyrobami ArcelorMittal Poland handluje firma z Luksemburga, której płacimy marżę za sprzedaż naszych wyrobów!

Przy braku służb handlowych powstaje pytanie, kto będzie decydował komu i po jakich cenach będą sprzedawane wyroby. Ze względu na zależności kapitałowe istnieje niebezpieczeństwo, że ceny, ilości i asortyment będą narzucane z zewnątrz, co będzie w interesie innych spółek grupy kapitałowej a nie Arcelor Mittal Poland. Może być także podejrzenie, że jest to celowa struktura aby zyski, a tym samym podatki, były generowane w innych krajach a nie w Polsce.

Dlatego nie zgadzam się z brakiem służb handlowych w spółce. Uważam, że takie działanie sprowadza ArcelorMittal Poland do roli centrum kosztów. Tym samym uniemożliwia się spółce generowanie zysków, co w konsekwencji grozi brakiem środków na dalszy rozwój.

Zgadzam się, że musi być wspólna polityka wewnątrz całej grupy ArcelorMittal, jednak polityka ta nie powinna polegać na uzależnieniu jednej firmy od drugiej. Niestety, w takiej strukturze handlowej jaka jest obecnie, huta nigdy nie przyniesie zysku, który zostanie w innym kraju.

Jak skomentuje Pan pojawiające się informacje o sprzedaży przez ArcelorMittal polskiej części koncernu?

- Nie ma co ukrywać, że koncern ArcelorMittal jest mocno zadłużony. Mittal przeinwestował i w tej sytuacji banki mogą zacząć się domagać spłaty zaciągniętych kredytów. To z kolei może spowodować określone zmiany własnościowe. Stąd miedzy innymi pojawiające się informacje o możliwości sprzedaży aktywów w Polsce czy Brazylii. Trudno jednak komentować tego typu informacje, ewentualne decyzje w tej kwestii są od nas i tak niezależne.

Podczas marcowego posiedzenia Europejskiej Rady Zakładowej ArcelorMittal, właściciel koncernu Lakshmi Mittal zapewnił, że nie zamierza sprzedać polskiej części koncernu.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP