XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Solidarność chce komisji śledczej ds. prywatyzacji stoczni

Solidarność chce komisji śledczej ds. prywatyzacji stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powołania sejmowej komisji śledczej do zbadania prywatyzacji stoczni domagają się delegaci zakończonego w piątek w Białymstoku 23. Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".

Jak napisano w stanowisku przyjętym na zakończenie obrad, potrzebne jest wyjaśnienie procesów prywatyzacyjnych w przemyśle stoczniowym "w celu określenia odpowiedzialności poszczególnych ekip rządowych za likwidację tej branży w Polsce".

Jak powiedział PAP przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek, w styczniu tego roku Komisja Krajowa związku wystąpiła do marszałka Sejmu o powołanie komisji śledczej do zbadania procesów prywatyzacyjnych w polskich stoczniach "na przestrzeni paru lat". Jak powiedział, odpowiedzi związkowcy nie otrzymali.

Śniadek uważa, że wobec faktu, iż wokół procesów prywatyzacji stoczni pojawiły się "wątki skandalizujące, wręcz aferalne" są obawy, że wszystko skupi się tylko na rozgrywkach politycznych, a "zupełnie zapomni się o samych stoczniach". "Dla nas rozwiązanie problemu stoczni to nie jest wykrycie czy ukaranie, +ścięcie+ ewentualnie jakichś kolejnych głów w rządzie" - zaznaczył Śniadek.

Pytany, dlaczego w tej sytuacji sprawa miałaby być przedmiotem prac sejmowej komisji śledczej, tworzonej przez polityków, Śniadek powiedział: "proszę mi pokazać jakiekolwiek inne skuteczniejsze przełożenie na ten rząd".

"Jedyne, czym oni się przejmują to są notowania, PR-owski wizerunek rządu. Stąd idziemy w obszar, że jeśli ma być już jakakolwiek komisja śledcza powoływana, to właśnie dotycząca samych stoczni, a nie wątków aferalnych" - dodał Śniadek.

Delegaci przyjęli w Białymstoku także m.in. stanowisko ws. dyskryminacji związkowej. W związku z eliminowaniem związkowców "jako partnerów dialogu społecznego" domagają się m.in. powołania rzecznika dialogu społecznego. Miałoby to służyć skuteczniejszemu rozwiązywaniu konfliktów. Związkowcy chcą też zaostrzenia sankcji za naruszanie praw związkowych, szczególnie za blokowanie powstawania nowych organizacji związkowych.

Zdaniem Śniadka, jednym z ważniejszych omawianych zagadnień na zjeździe było podkreślenie, że Solidarność zawsze była i jest związkiem zawodowym "i w takim kształcie będzie realizować swoje cele". Zachęcano pracowników do organizowania się w samorządne związki zawodowe.

Śniadek mówił, że w Polsce różne elity gospodarcze i polityczne prowadzą obecnie coś w rodzaju "krucjaty antyzwiązkowej", która jest tak naprawdę wymierzona w pracowników. "Wytrąca im, pozbawia ich jedynej broni w naszej rzeczywistości przed niedobrymi zjawiskami, również przed nadużyciami" - mówił Śniadek i dodał, że walka z tymi zjawiskami to wyzwanie.

Na zjeździe dyskutowano także o organizacji i rozwoju związku. Związkowcy zastanawiają się np. jak dzielić środki ze składek członkowskich. Trwa debata czy Solidarność ma być związkiem, który zebrane składki będzie dystrybuował w tym samym środowisku w postaci świadczeń pieniężnych (np. zapomóg), czy ma raczej wydawać te pieniądze na lepszą organizację związku, by skuteczniej walczyć o wyższe wynagrodzenia od pracodawców. "Właściwa, z definicji, jest ta druga rola związku" - dodał Śniadek.

Poinformował on, że obecnie do NSZZ "Solidarność" należy około 690 tys. osób, a w ostatnich latach udało się zahamować spadek tej liczby. Mówił, że nowe organizacje związkowe powstają głównie w branży ochroniarskiej oraz wśród młodych ludzi pracujących w handlu.

23. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" obradował w Białymstoku w związku z 25. rocznicą śmierci kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszki. Ks. Popiełuszko pochodził z Okopów koło Suchowoli na Podlasiu. W obradach wzięło udział ponad 300 delegatów. Śniadek powiedział, że za rok, w październiku, odbędzie się zjazd sprawozdawczo-wyborczy. W sierpniu 2010 r. natomiast będzie uroczyście obchodzone 30-lecie związku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność chce komisji śledczej ds. prywatyzacji stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!