PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Solidarność: dość już zwolnień w hutach Arcelor Mittal Poland!

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
22-01-2010 13:04
Solidarność: dość już zwolnień w hutach Arcelor Mittal Poland!

Naszym zakładom grozi spadek konkurencyjności i pogorszenie bezpieczeństwa pracy - podkreśla Jerzy Goiński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Arcelor Mittal Poland Oddział Dąbrowa Górnicza.

Solidarność nie zgadza się na kolejne redukcje zatrudnienia w hutach należących do Arcelor Mittal Poland.
Kilkanaście dni temu do związków w koncernie dotarło pismo zarządu, w którym informuje on o planach ograniczenia zatrudnienia o 1050 pracowników.

Część z nich odeszłaby na świadczenia emerytalne lub przedemerytalne, pozostałych objęto by systemem dobrowolnych odejść. Jak dotąd - na co zwracają uwagę związkowcy - nie przedstawiono jednak przyczyn planowanych zwolnień, harmonogramu odejść oraz wysokości ewentualnych odpraw.

- Nie znajdujemy merytorycznego uzasadnienia dla tak dużej redukcji zatrudnienia - mówi Jerzy Goiński. - Nasze huty nie mogą sobie pozwolić na odejścia kolejnych pracowników, bo zagrozi to procesowi produkcji oraz bezpieczeństwu załóg.

Jerzy Goiński przypomina, że huty należące do koncernu Arcelor Mittal Poland od wielu lat poddawane są redukcji zatrudnienia.

W 2004 roku pracowało w nich ok. 20 tys. osób. Wymogi integracyjne z Unią Europejską oraz wzrost wydajności pozwoliły na obniżenie zatrudnienia o połowę. Zdaniem związkowców koncern dostosował już zatrudnienie do potrzeb rynku.

- Tym bardziej, że w branży widać symptomy poprawy koniunktury - ocenia Goiński. - Zamiast zwolnień należałoby zadbać o odpowiednie warunki pracy i zatrzymanie doświadczonych pracowników.

Podobnego zdania są również inne organizacje związkowe działające w koncernie. Związkowców nie przekonuje argument, że obniżanie zatrudnienia służy osiągnięciu modelowego wskaźnika 750 ton wyprodukowanej surówki na 1 zatrudnionego.

- Nasze walcownie osiągnęły już zbliżoną wydajność - zaznacza Goiński. - A przecież koszt pracy w Polsce jest znacznie niższy niż na Zachodzie. Nie możemy być niewolnikami Europy!

Solidarność i inne związki działające w koncernie oczekują na wyznaczenie przez zarząd terminu spotkania.

Chcą usłyszeć, jakie są rzeczywiste przyczyny redukcji zatrudnia i poznać szczegółowy plan restrukturyzacji. Związkowcy podkreślają, że bez spełnienia tych warunków w koncernie nie będzie spokojnie.

Renata Dudała

Czytaj takze: ArcelorMittal Poland: najgorsze jest już za namiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP