PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spadek cen osłabił zyski Konsorcjum Stali

Autor: wnp.pl (PIM)
01-09-2017 06:07
Spadek cen osłabił zyski Konsorcjum Stali
Fot. Piotr Waniorek

W pierwszym półroczu tego roku nastąpił lekki wzrost wolumenu sprzedaży i znaczący wzrost przychodów grupy kapitałowej Konsorcjum Stali. Towarzyszył im jednak spadek zysków liczonych rok do roku.

Wolumen sprzedaży spółek grupy Konsorcjum Stali utrzymał się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego (wyniósł 312 tys. ton, a więc był większy o 1,6 proc.), więc wzrost przychodów to głównie efekt wzrostu cen. Niewielki wzrost wolumenów to wynik zwiększonego popytu szczególnie na stal budowlaną. „Związane to było z rozpoczętymi nowymi inwestycjami w 2017 roku zarówno infrastrukturalnymi jak i kubaturowymi. Wyższy poziom cenowy oraz wzrost wolumenu sprzedaży pozwolił na wygenerowanie wysokich zysków, jednak nie na takim poziomie jak w rekordowym I półroczu 2016 r” - podała spółka w komunikacie.
Przychody ze sprzedaży grupy kapitałowej Konsorcjum Stali w I półroczu tego roku. wyniosły 732,11 mln zł. Były wyższe o 21,9 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wynik EBITDA grupy wyniósł 24,652 mln zł. Był więc o 25,2 proc. niższy niż przed rokiem. Grupa wypracowała zysk netto na poziomie 15,425 mln zł, niższy o 34 proc.

Według zarządu Konsorcjum Stali wypracowane zyski, „mimo że osiągnęły poziomy zbliżone do tych osiąganych w bardzo dobrych dla spółki latach hossy budowlanej z lat 2010-11”, są niższe o blisko 8 mln zł od tych z 1 półrocza 2016 r. Spadek ten jest, według spółki, efektem wysokiej bazy porównawczej. Sprzedaż i wyniki pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku „napędzane były przede wszystkim bardzo dynamicznym wzrostem cen wyrobów stalowych, który miał swój początek na przełomie I i II kwartału 2016 r. Wywołany tym zjawiskiem bardzo gwałtowny wzrost popytu umożliwiał osiągnięcie wysokich marż, których powtórzenie w kolejnych okresach, przy popycie na normalnym, umiarkowanym poziomie nie było już możliwe”. W pierwszej połowie tego roku marża EBITDA spadła z 5,5 proc. do 3,4 proc., a na poziomie zysku netto z 3,9 proc. do 2,1 proc.

Porównując pierwsze półrocze tego vi ubiegłego roku zarząd Konsorcjum Stali wskazuje, na spadkowy trend cenowy w tym roku. „Najbardziej widoczne było to na wyrobach długich, a trend nasilił się w II kwartale badanego okresu. Wpływ na to miały między innymi spadające ceny surowców oraz decyzja Komisji Europejskiej o braku ceł tymczasowych dla blach gorącowalcowanych” - czytamy w raporcie spółki.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KONSSTALI [KST]

kurs:

35.40 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 987 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

715 431 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP