Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spółka ArcelorMittal Poland gotowa do restrukturyzacji zatrudnienia

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
07-01-2009 11:12
Spółka ArcelorMittal Poland gotowa do restrukturyzacji zatrudnienia

- Restrukturyzacja zatrudnienia nie jest związana bezpośrednio z kryzysem, gdyż realizujemy ten proces od kilku lat - mówi Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy spółki ArcelorMittal Poland. - Od 2003 roku z firmy odeszło 7300 pracowników. Prawie wszyscy skorzystali programów osłonowych.

Jaką politykę realizować będzie spółka w zakresie restrukturyzacji zatrudnienia? Ile osób ostatecznie przewidzianych jest do zwolnienia - czy 980 czy 1250?
- Każda firma ma obowiązek poinformowania urzędu pracy o ewentualnych zwolnieniach. W listopadzie ubiegłego roku do Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej podaliśmy liczbę 980 osób, których dotyczyłyby ewentualne zwolnienia. Na rok 2007 podaliśmy liczbę 700 osób. Odeszło 200 pracowników, ale przyjęliśmy 400.

Restrukturyzacja zatrudnienia nie jest związana bezpośrednio z kryzysem, gdyż realizujemy ten proces od kilku lat. Od 2003 roku z firmy odeszło 7300 pracowników. Prawie wszyscy skorzystali programów osłonowych. Mówię prawie - bo tylko z 12 osobami rozwiązano umowę o pracę. Zwalniani pracownicy korzystali z odpraw i programów osłonowych.

W tym roku restrukturyzacja zatrudnienia dotyczyć będzie głównie sfery administracyjno- biurowej. W sferze produkcyjnej zatrudnienie jest prawie optymalne.

W ramach całej grupy ArcelorMittal przewidywane zwolnienia dotyczyć będą około 9000 osób pracujących w administracji. My podaliśmy liczbę 980 osób, ale licząc wszystkie firmy spod znaku ArcelorMittal - w sumie będzie to 1250 pracowników. Czyli z ogólnej liczby zatrudnionych w ArcelorMittal Poland i spółkach zależnych koncernu - to jest 23 tys., zwolnienia obejmą 1250 osób. W ArcelorMittal Poland jest obecnie zatrudnionych 11 700 osób.

Co proponuje pracodawca zwalnianym pracownikom?

- Zwolnienia - jak wspomniałem - dotyczyć będą sfery administracyjno - biurowej. Od pierwszego stycznia tego roku proponujemy pracownikom program odejść pracowniczych. Jeśli pracownik zdecyduje się na odejście z firmy w styczniu - otrzyma odprawę w wysokości 99 tys. złotych. Pracownik decydujący się na odejście w lutym otrzyma 88 tys. złotych, natomiast w marcu 78 tys. złotych. Z kolei w kwietniu będzie to kwota 72 tys. złotych.

Nadal w spółce obowiązuje program osłonowy i tzw. „program 24”, umożliwiający odejście pracownikom 24 miesiące przed emeryturą. Pracownicy otrzymują w tym czasie pełne wynagrodzenie.

Czy zgadza się Pan z opinią związkowców, że spółka pozbywa się najlepszych fachowców?

- Nie. I na pewno ci pracownicy, którzy są niezbędni do normalnego funkcjonowania firmy nie otrzymają zgody na odejście.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP