Stal bardziej przyjazna dla środowiska niż lekkie stopy

Stal bardziej przyjazna dla środowiska niż lekkie stopy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Starania o maksymalne odchudzenie samochodu powodują, że rośnie w nim udział materiałów innych niż stal. Branża stalowa nie składa jednak broni, podkreślając m.in. że emisje zaoszczędzone dzięki lżejszym materiałom są mniejsze, niż emisje konieczne do wyprodukowania tych materiałów.

Producenci aluminium zakładają znaczny wzrost wykorzystania tego materiału w motoryzacji, ze względu na stałe dążenie do redukcji emisji dwutlenku węgla, co najłatwiej osiągnąć zmniejszając wagę samochodu, a przez to ilość paliwa, jaką trzeba spalić do poruszania go. To duże wyzwania zwłaszcza dla amerykańskiej motoryzacji, która przez lata przyzwyczajała swoich klientów do wielkich, mocnych, ale i paliwożernych silników. – Do roku 2025 producenci w zasadzie muszą zmniejszyć o połowę spalanie swoich aut, porównując z rokiem 2012 - mówi Brad Davey, szef marketingu ArcelorMittal North America Flat Rolled. Lekkość konstrukcji musi jednak iść w parze z bezpieczeństwem konstrukcji, Branża stalowa podkreśla, że pod tym względem materiały, które starają się wyprzeć stal z samochodów mają zwykle gorsze właściwości. Zwykle, bo dotyczy to aluminium i magnezu, ale już wzmacniane włóknem węglowym tworzywa CFRP są sztywniejsze, ale tylko przy zachowaniu pewnych warunków.  Oznacza to, że dla osiągnięcia tej samej sztywności, jaką daje stal trzeba wykorzystać grubsze elementy z aluminium czy magnezu.  Z tego powodu redukcja wagi jest, jak podkreśla Eurofer, zwykle mniejsza od oczekiwanej, a w niektórych wypadkach efekt może być nawet przeciwny - element z lżejszego metalu będzie musiał być na tyle grubszy, że w efekcie cała część będzie cięższa niż gdyby wykonano ją ze stali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!