XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Stal się łamie czy tylko ugina?

Stal się łamie czy tylko ugina?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynek dystrybucji stali przeżywa ciężkie chwile. Czy spadkowy trend cen nie utrzyma się dłużej, niż może wytrzymać branża?

Firmy zachowują nadzieję, że jest to tylko przejściowe zjawisko, i odpędzają widmo kryzysu, coraz mocniej straszące za granicą - pisze "Puls Biznesu".

— Producenci w Europie Zachodniej starają się nie dopuścić do spadku cen, ograniczając produkcję. Wierzymy, że te działania przyniosą rezultaty — mówi Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali.

— Wszystko wskazuje na to, że światowy kryzys jako pierwszy zostanie przełamany w Azji — podkreśla Andrzej Ciepiela z Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Zauważalne są również perspektywy ożywienia rynku dzięki inwestycjom strukturalnym w przyszłym roku.

— Na budowę dróg i modernizację linii kolejowych przewidziano aż 34 mld zł — zauważa Grzegorz Dołkowski, wiceprezes Drozapolu-Profil.

— Stabilizacja nastąpi zapewne w grudniu, może trochę później. Jest to związane z rosnącym popytem na stal — dodaje Andrzej Ciepiela.

— Nie ulega wątpliwości, że przyszłość to dalsze konsolidacje. Zamierzamy konsekwentnie uczestniczyć w tym procesie. Przejęcia będą teraz łatwiejsze, ponieważ wiele firm będzie miało kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej i z dostępem do źródeł finansowania. Poza tym obecna sytuacja gospodarcza i poziom notowań giełdowych uczą pokory wobec wyceny własnej firmy — przewiduje Grzegorz Dołkowski.

Zdaniem Roberta Wojdyny konsolidacja jest naturalną drogą rozwoju branży dystrybucji stali.

— W porównaniu z bardziej rozwiniętymi rynkami zachodnimi, na których zachodzą procesy konsolidacyjne, nasz rozdrobniony rynek dystrybucji jest ciągle w tyle — zauważa Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

— W branży powinna nastąpić konsolidacja. Jeśli tak się nie stanie, być może część firm będzie musiała nawet zmienić branżę — twierdzi Andrzej Ciepiela.

Obecna sytuacja giełdowa nie sprzyja debiutom, co potwierdza przykład zależnej od Stalprofilu spółki Izostal. Planowane na ten rok przeprowadzenie nowej emisji publicznej i wejście na GPW zostało odłożone i zastąpione przez finansowanie z innych źródeł, w tym również z kredytów. Jednakże firmy nieznajdujące się na parkiecie nie odczuwają specjalnie giełdowych spadków.

— Sytuacja na GPW nie ma większego wpływu na działalność inwestycyjną spółki, ponieważ Konsorcjum Stali finansuje inwestycje głównie z funduszy własnych i kredytów bankowych — mówi Robert Wojdyna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stal się łamie czy tylko ugina?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!