PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalexport spłacił zobowiązania wobec Walcowni Rur Silesia

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
14-11-2007 05:15
Stalexport spłacił zobowiązania wobec Walcowni Rur Silesia

Stalexport zawarł z Walcownią Rur Silesia umowę, na podstawie której doszło definitywnego rozliczenia zobowiązań spółki z tytułu poręczenia wekslowego udzielonego w dniu 7 listopada 1997 r. przez Stalexport na rzecz Skarbu Państwa.

Na podstawie umowy z dnia 12 listopada 2007 r. doszło do całkowitego rozliczenia kwoty ugody - czyli 48 mln zł. zł - i tym samym wygaśnięcia zobowiązań z tytułu poręczenia wekslowego udzielonego przez Stalexport na rzecz Skarbu Państwa za Walcownię Rur Jedność z siedzibą w Siemianowicach Śląskich (WRJ).
Przedmiotowe weksle stanowiły zabezpieczenie poręczenia udzielonego przez Skarb Państwa dotyczącego Kredytu Podstawowego Złotowego i Kredytu Podstawowego Dewizowego zaciągniętych w dniu 6 października 1997 roku przez WRJ.

Jak podał w Stalexport w komunikacie, w ramach rozliczenia kwoty ugody, Stalexport dokonał 12 listopada na rzecz WRS zapłaty kwoty 44,9 mln zł. Pozostała część ugody, czyli kwota 3,1 mln zł. została rozliczona w drodze umownego potrącenia zobowiązań WRS w stosunku do Stalexport z wierzytelnościami przysługującymi Stalexport z tytułu sprzedaży na rzecz WRS:
- wierzytelności przysługujących Stalexport wobec WRJ za kwotę 3 mln zł.,
- udziałów Stalexport w WRJ za kwotę 100 tys. zł.

Zapłata 44,9 mln zł. z tytułu poręczenia wekslowego na rzecz WRS wiąże się z faktem, iż w dniu 26 października 2007 r., poprzez spłatę zobowiązań WRJ w stosunku do Skarbu Państwa, WRS wstąpił w prawa Skarbu Państwa z tytułu weksli z wystawienia WRJ (nabył weksle od Skarbu Państwa), a zatem stał się bezpośrednim wierzycielem wekslowym Stalexport.

Jednocześnie zarząd Stalexport przypomina w komunikacie, iż na mocy ugody WRS - Stalexport z dnia 21 sierpnia 2007 r. górna granica odpowiedzialności Stalexport w stosunku do WRS z tytułu poręczenia weksli wystawionych przez WRJ została umownie ograniczona do kwoty 48 mln zł.

W związku z powyższym WRS zobowiązał się w stosunku do Stalexport, iż nie będzie dochodził od Stalexport wierzytelności przewyższających ww. kwotę, a nadto zobowiązał się, iż zarówno Skarb Państwa jako pierwotny wierzyciel wekslowy ani też osoby trzecie nie będą kierować do Stalexport jakichkolwiek roszczeń z tytułu poręczenia wekslowego udzielonego przez Stalexport.

Ponadto Stalexport poinformował, że w ramach ugody z 12 listopada 2007 r. doszło również do sprzedaży przez Stalexport na rzecz WRS wierzytelności regresowych przysługujących wobec WRJ z tytułu wykonania zobowiązań z tytułu poręczenia udzielonego na rzecz WRJ. Cena sprzedaży wynosiła 1,9 mln zł. i została w całości zapłacona przez WRS 12 listopada 2007 r.

Stalexport informuje, iż w wyniku zawarcia w dniu 12 listopada 2007 umowy z WRS wszelkie zobowiązania spółki z tytułu poręczenia udzielonego WRJ na rzecz Skarbu Państwa zostały w całości wykonane.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP