Specjalna Strefa Włączenia. Zachodniopomorskie wspiera firmy na problemowych terenach

  • AKC
  • Opublikowano: 15 czerwca 2018 - 13:34 | Zaktualizowano: 15 czerwca 2018 - 15:54
Firmy, które decydują się inwestować "na problemowych" terenach w regionie, są przez urząd marszałkowski objęte szczególnymi działaniami. Są już dobre przykłady korzystania z tego wsparcia.
  • W ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego utworzono specjalne narzędzie -Specjalną Strefę Włączenia, mające służyć wsparciu przedsiębiorstw z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
  • W ramach tego działania wspierane będą projekty inwestycyjne zwiększające potencjał produkcyjny przedsiębiorstw, ukierunkowane na stworzenie znaczącej liczby trwałych miejsc pracy oraz podniesienie konkurencyjności firm działających na obszarze SSW.

Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje się niejednorodnym poziomem rozwoju społeczno- gospodarczego. Obserwuje się również proces ugruntowania deficytów rozwojowych obszarów problemowych, będących przede wszystkim wynikiem osłabienia bazy ekonomicznej i zaniku miejsc pracy (w szczególności na obszarach wiejskich).

- Jest to związane między innymi z wciąż nieprzezwyciężonymi problemami strukturalnymi spowodowanymi likwidacją PGR-ów oraz ograniczonymi endogenicznymi potencjałami rozwojowymi obszarów wiejskich. Stanowiło to przesłankę dla sformułowania koncepcji wskazania na obszarze województwa zachodniopomorskiego tzw. Specjalnej Strefy Włączenia (SSW) oraz podjęcia w stosunku do wskazanego obszaru odpowiedniej interwencji. Uproszczając - firmy, które decydują się inwestować na tych terenach, są przez urząd objęte szczególnymi działaniami  - wyjaśnia Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. 

Wśród gmin, które znalazły się w SSW jest gmina Choszczno. Działająca na jej terenie spółka Malms zamierza wdrożyć innowacyjny proces produkcji i tworzyć nowej generacji kołnierze ze stali.

- Cieszymy się, że możemy pomóc w zmianach na lepsze w firmie. Środki unijne pomogą przecież w przebudowie i rozbudowie istniejący budynek produkcyjno-magazynowy oraz zakupie nowoczesnych urządzeń i sprzętu produkcyjnego - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Spółka kontynuuje proces rozwoju. Z unijnym wsparciem urzędu marszałkowskiego przedsiębiorstwo zamierza wprowadzić na rynek nową generację kołnierzy ze stali oraz zwiększyć zatrudnienie.

Malms kupi m.in. suwnice, komorę śrutowniczą, filtrowentylatory oraz wiertarki do trasowania. Jak powiedział prezes Mariusz Letkomiller, uruchomienie produkcji pozwoli także stworzyć 11 nowych miejsc pracy. Pakiet  zaplanowanych do zrealizowania działań przypadnie na lata 2018-2019. Firma oszacowała go na prawie 4 mln zł. Unijne wsparcie Urzędu Marszałkowskiego to ponad 1,7 mln zł.

SSW to autorski mechanizm Urzędu Marszałkowskiego, który przewiduje pomoc dla tych zachodniopomorskich obszarów, na których zdiagnozowano problemy demograficzne i infrastrukturalne, złą dostępność do usług publicznych, niski potencjał gospodarczy, konsekwencje statusu wsi popegeerowskiej oraz ubóstwo. Obecnie to 74 lokalne samorządy zlokalizowane głównie w środkowej, wschodniej oraz południowo-wschodniej części województwa

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

Ze względu na ciszę wyborczą komentowanie zostało wyłączone.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!