PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalowy kryzys mamy za sobą

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
06-10-2010 09:21
Stalowy kryzys mamy za sobą

- To fakt, że kryzys spowodował spadek przychodów i zysków, ale generalnie to nie "przewróciło" hut i nie przeszkodziło im w prowadzeniu działalności - mówi dla portalu wnp.pl Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza.

Jak ocenia Pan rynek stali po okresie dekoniunktury?
- Kryzys mamy za sobą, choć niepewność zostaje. Rynek stopniowo odbudowuje się, trzeci kwartał był dla firm stalowych korzystny, choć trzeba mieć na uwadze fakt, że kryzys osłabił kondycję finansową wielu firm. W związku z tym nadal aktualne są strategie przetrwania, przygotowywane na czas kryzysu, polegające w znacznej mierze na redukcji kosztów i dostosowaniu możliwości firm do potrzeb rynku.

Uważam jednak, że te huty, które przeszły proces restrukturyzacji zgodny z wymogami Unii Europejskiej, całkiem nieźle poradziły sobie na rynku w czasie spowolnienia konkiunktury gospodarczej. Ponadto sytuacja w Polsce w porównaniu do innych krajów nie była aż tak zła, by można mówić o olbrzymich stratach. To fakt, że kryzys spowodował spadek przychodów i zysków, ale generalnie to nie "przewróciło" hut i nie przeszkodziło im w prowadzeniu działalności. Także sytuacja finansowa hut - choć trudniejsza niż w poprzednich latach - nie doprowadziła do spektakularnych upadków firm.

Reasumując - strategia przetrwania spółek polegała na maksymalnym wykorzystaniu potencjału rynku, minimalizowaniu strat i radykalnej obniżce kosztów. Warto zauważyć, że nawet z początkiem wiosny tego roku, gdy sytuacja nieco się poprawiła, firmy stalowe nadal wykazywały się daleko idącą ostożnością. Mimo ożywienia rynku żadna ze spółek nie rozpoczęła dużych inwestycji. Moim zdaniem na inwestycje te z pewnością przyjdzie pora, gdy rynek ustabilizuje się i nie będzie innych zagrożeń.

Takich jak np.limity dwutlenku węgla?

- Cały czas wisi nad branżą groźba związana z limitami emisji dwutlenku węgla. Jeśli będą duże dysproporcje miedzy tym, co zostało przydzielone a tym co jest, to oczywiście zawsze istnieje możliwość, że inwestor przeniesie produkcję za granicę. Delokalizacja i przenoszenie zarówno produkcji hutniczej, konsumpcji jak i całej sfery usługowo-handlowej jest możliwe, tym bardziej, że funkcjonowanie sektora musi się opierać na rachunku ekonomicznym. Dla inwerstorów najważniejsza jest rentowność. Jeśli produkcja okaże się zbyt droga nie widzę przeszkód, by została przeniesiona tam, gdzie jest taniej. Limity CO2 zdecydują zatem o konkurencyjności.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP