Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalprodukt: duży wzrost zysków, mimo spadku sprzedaży

Autor: WNP.PL (PIM)
31-08-2016 11:51
Stalprodukt: duży wzrost zysków, mimo spadku sprzedaży
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W pierwszej połowie tego roku grupa Stalprodukt odnotowała spadek przychodów ze sprzedaży, co w dużej mierze było spowodowane spadkami cen. Wzrost rentowności pozwolił jednak na znaczne podniesienie zysków.

Grupa zanotowała spadek skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o 3,4  proc., do 1,491 mld zł . Był on spowodowany  głównie zmniejszeniem wolumenów i cen w Segmencie Blach Elektrotechnicznych, cen wyrażonych w złotych w Segmencie Cynku, a także spadkiem - pomimo wzrostu wolumenów - cen w Segmencie Profili. Jednocześnie grupa odnotowała na każdym z poziomów znaczącą poprawę rentowności, osiągając rok do roku wyższy zysk na sprzedaży o 44  proc. ; wyższy zysk na poziomie operacyjnym o 47  proc.  oraz wyższy zysk netto o 75 proc.  Efektem powyższego jest poprawa rentowności majątku oraz kapitału własnego. Zysk operacyjny wyniósł 216,779 mln złotych, a zysk netto 189,238 mln złotych.
Łączna sprzedaż Segmentu Blach wyniosła w tym okresie 306,3 mln zł i była zaledwie o 0,4  proc.  niższa, niż w analogicznym okresie 2015 r.

W pierwszym półroczu 2016 roku przychody ze sprzedaży blach i taśm transformatorowych wyniosły 300,7 mln zł, co oznacza  spadek o 0,5  proc.  rok do roku. Pod względem ilościowym, spadek sprzedaży w tym okresie wyniósł 16  proc. Ceny, po dość krótkim okresie wzrostów w zeszłym roku, ponownie wykazywały tendencję spadkową. Redukcja cen była jednak wolniejsza od spadku wolumenów.

Łączna sprzedaż Segmentu Profili wyniosła 323,7 mln zł i była o 7,1  proc.  niższa, niż w analogicznym okresie 2015 r. Dziewięcioprocentowy spadek cen kształtowników zimnogiętych spowodował, że mimo zwiększenia wolumenów sprzedaży o 1,5 proc. przychody ze sprzedaży spadły o 5,1 proc., do 263,9 mln zł.

W pierwszym półroczu 2016 r. nastąpił wzrost sprzedaży barier w stosunku do roku ubiegłego, zarówno w ujęciu wartościowym (o 7,5  proc. ), jak i ilościowym (o 23,5  proc. ). Powodem słabszego wzrostu przychodów ze sprzedaży był 13-procentowy spadek cen w tym okresie w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Pomimo planów zwiększania sprzedaży produktów stanowiących ofertę centrów serwisowych blach gorąco- i zimnowalcowanych, nadal osiągnięcia w zakresie realizacji tych planów są bardzo słabe. W pierwszym półroczu 2016 roku sprzedano wyroby o wartości 29,8 mln zł, co oznacza spadek o niemal 28  proc.  przy prawie 18-procentowym spadku wolumenów w porównaniu z rokiem 2015. Sprzedaż kierowana była głównie na rynek krajowy (86  proc.  całkowitej sprzedaży).

Przychody netto Segmentu Cynku wyniosły 757,9 mln zł i w stosunku do porównywalnego okresu roku ubiegłego, w którym sprzedaż wyniosła 772,3 mln zł, spadły o 1,86  proc.. Uzyskane przychody netto odzwierciedlają dużą wrażliwość poziomu przychodów na giełdowe ceny cynku, ołowiu, srebra i kursu walut, która jest konsekwencją stosowania międzynarodowych formuł cenowych przy sprzedaży wyrobów grupy. Wolumen sprzedaży wyrobów  był wyższy o 5  proc. , a wolumen sprzedaży srebra był wyższy o 7  proc.  Sprzedano natomiast o 5 proc. mniej ołowiu (ołów rafinowany, koncentraty ołowiu).
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Stalprodukt SA [STP]

kurs:

491.45 PLN -6.50 (-1.31%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 667 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP