PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalprodukt negocjuje ze związkowcami ZGH Bolesław

Autor: wnp.pl (pim)
28-09-2012 12:49
Stalprodukt negocjuje ze związkowcami ZGH Bolesław

ZGH Bolesław.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław rozpoczęły się dziś rozmowy przedstawicieli Stalproduktu ze związkami zawodowymi. Negocjacje pakietu socjalnego to kolejny etap transakcji nabycia akcji ZGH Bolesław przez Stalprodukt. Ministerstwo Skarbu Państwa ma nadzieję, że cały proces zostanie zakończony jeszcze w tym roku.

Umowa między Ministerstwem Skarbu Państwa i Stalproduktem została parafowana 17 września br. W czasie najbliższych trzech tygodni powinny zostać zakończone negocjacje pakietu socjalnego, a więc umowa może być podpisana w końcu października. Będzie to jeszcze transakcja warunkowa. Stanie się obowiązująca, jeżeli w ciągu dwóch miesięcy nie wniesie do niej zastrzeżeń Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek o zgodę na koncentrację, przygotowywany obecnie wspólnie przez obie firmy, ma trafić do UOKiK w przyszłym tygodniu.
Rozpoczęte w lutym tego roku rozmowy na temat prywatyzacji Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław dotyczyły sprzedaży Stalproduktowi 10 961 600 imiennych akcji tej spółki, co stanowi 86,92 proc. jej kapitału zakładowego. Do czasu wydania zgody na transakcję przez UOKiK jej szczegółowe postanowienia będą utrzymywane w tajemnicy. Wartość transakcji i plany rozwoju ZGH w strukturze nowego właściciela nie są jeszcze znane.

- Mamy wypracowaną strategię rozwoju firmy. Weryfikacja jej wymaga intensywnych rozmów między nami a inwestorem. Nie wiadomo więc na ile nasze plany będą korygowane przez nowego właściciela - mówi Bogusław Ochab, prezes ZGH Bolesław.

Dla Stalproduktu transakcja jest szansą na zdywersyfikowanie działalności.

- Do tej pory rozwój naszej firmy był oparty o dość szeroko zakrojone inwestycje w obu naszych segmentach produkcyjnych - profili zimnogiętych i blach transformatorowych. Doszliśmy do momentu, w którym zdolności produkcyjne w obu naszych profilach działalności są optymalne. Poprzez nabycie zakładów produkujących cynk i ołów chcemy dokonać skoku w zakresie działalności naszej grupy. Ta branża jest nam znana, uważamy że jest w niej potencjał wzrostu - mówi Robert Kożuch, kierownik Biura Zarządu Stalproduktu.

Firma produkująca wysoko przetworzone wyroby ze stali wykorzystuje cynk w procesach cynkowania barier drogowych czy elementów konstrukcyjnych, we własnych ocynkowniach STP Elbud w Bukowanie i Krakowie, a także w cynkownia taśm Cynk-Mal w Legnicy. ZGH Bolesław produkuje cynk elektrolityczny i stopy ocynkownicze, kwas siarkowy oraz koncentraty cynku i ołowiu.

Stalprodukt zwraca uwagę m.in. na problemy wynikające z ograniczonych zdolności wydobycia rud cynku i ołowiu w należącej do ZGH Bolesław kopalni Olkusz-Pomorzany. Własne surowce były jednym z najważniejszych atutów tej firmy, ale według szacunków złoże wyczerpie się i w roku 2016 jego eksploatacja zostanie zakończona. Spółka stara się o nowe możliwości pozyskiwania materiałów wsadowych do huty.

Częścią nowej strategii jest inwestowanie w wydobycie na Bałkanach, gdzie firma przejęła kopalnię Gradir Montenegro w Czarnogórze. Przejęcie ponad połowy akcji zakładu i inwestycje w wydobycie to w sumie ok. 20 mln EUR. Sprowadzanie rudy z Bałkanów nie rozwiązuje jednak problemów, bo niewielka, odkrywkowa kopalnia jest w stanie zapewnić 20-30 proc. wsadu. Kolejnym kierunkiem ma być mocniejsze postawienie na recykling. Stalprodukt na razie nie chce się wypowiadać na temat kierunków rozwoju ZGH.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP