PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalprodukt zyskał na cynku

Autor: wnp.pl (PIM)
05-05-2014 16:07
Stalprodukt zyskał na cynku
Fot. Andrzej Wawok

Mimo spadku wielkości i wartości sprzedaży w segmentach, które były w 2012 roku podstawą działalności grupy Stalprodukt, w ubiegłym roku zwiększyła ona przychody o połowę, dzięki nabytemu w końcu 2012 roku ZGH Bolesław. Niemal o jedną trzecią wzrósł także zysk netto.

Całość przychodów grupy osiągnęła wysokość 2,806 mld PLN i była o 55,2 proc. wyższa niż w roku 2012. Zysk netto wyniósł 77,445 mln PLN, a w porównaniu do poprzedniego roku stanowi wzrost o 28,9i proc. Największy udział w przychodach ma nowy w działalności grupy segment cynku, tworzony przez nabytą w ubiegłym roku grupę ZGH Bolesław. Zapewniła ona 1,383 mld PLN przychodu, podczas gdy segment blach elektrotechnicznych 386,672 mln PLN, a segment profili 774,503 mln PLN. W wypadku zysku operacyjnego wyniki wymienionych segmentów wynoszą odpowiednio 90,293 mln PLN, 20,194 mln PLN i 37,874 mln PLN.
Na wyniki grupy w roku 2013 wpłynęło spowolnienie rozwoju gospodarczego. Istotne ograniczenie wydatków na projekty infrastrukturalne, głównie drogowe uderzyło w takie branże jak budownictwo, którego wartość dodana w porównaniu do roku 2012 spadła o 9 proc. Dla Stalproduktu oznaczało to ilościowy i wartościowy spadek w podstawowych dotąd segmentach działalności. W segmencie blach elektrotechnicznych wolumen sprzedaży spadł o 13,5 proc., a ceny średnio o 18 proc., co dało spadek wartości sprzedaży o 30 proc. Trzeba przy tym wspomnieć, że Stalprodukt ograniczył pracę niektórych linii produkcyjnych ze względu na wdrażanie nowej technologii blach transformatorowych, tzw. BiH. To jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych grupy w ostatnich latach. Zakończenie prac i opanowanie nowej technologii ma nastąpić do końca roku 2014.

W segmencie profili giętych i barier, do którego włączone są także centra serwisowe spadek wolumenu sprzedaży był podobny, sięgający 13 proc., mniej dotkliwy był jednak spadek cen, który wyniósł 9 proc. w wypadku profili. W sumie wartość sprzedaży segmentu spadła o 22,4 proc. Mimo to wyniki sprzedaży osiągnięte w roku 2013 były o 55,2 proc. wyższe niż przed rokiem, na co wpłynęło skonsolidowanie w grupie wyników ZGH Bolesław.

Zmniejszenie popytu na bariery nie było zaskakujące w kontekście sfinalizowania w 2012 r. wielu projektów autostradowych w związku z organizacją EURO 2012, a w rezultacie - redukcji nakładów na inwestycje w infrastrukturę w późniejszym okresie. Znaczący wzrost sprzedaży barier spodziewany jest w 2015 r., w związku z realizacją kolejnego etapu rządowego planu budowy sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce - napisał w komentarzu do wyników Piotr Janeczek, prezes Stalproduktu.

Według zarządu spółki "przy korzystniejszych prognozach na najbliższy okres, zarówno dla rozwoju całej gospodarki, jak i sektora stalowego, rok 2014 nie powinien przynieść znaczącego pogorszenia wyników Grupy Stalprodukt, choć uwarunkowania związane z działalnością segmentów blach i profili, w tym utrzymująca się nadprodukcja, zaostrzająca się konkurencja, ograniczony popyt i tym samym niskie ceny, nie pozwolą w krótkim czasie na znaczący wzrost przychodów i dynamiczną poprawę marż w tych obszarach". Nieco lepsze perspektywy, głównie ze względu na przewidywany wzrost cen metali, otwierają się przed segmentem cynku.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Stalprodukt SA [STP]

kurs:

547.05 PLN 2.25 (0.41%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP