Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalprofil odchudzi i przejmie ZRUG

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
05-07-2016 21:15
Stalprofil odchudzi i przejmie ZRUG
Fot. PTWP

Brak rentowności spółki ZRUG Zabrze skłonił Stalprofil do zrestrukturyzowania i zmniejszenia mocy wykonawczych tej spółki. Do końca 2017 spółka ma także zostać włączona do Stalprofilu.

Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia "Planu działań Grupy Kapitałowej Stalprofil, wspierających restrukturyzację działalności w zakresie usług budowy rurociągów" . Działalność ta w ramach Grupy jest wykonywana przez spółkę zależną ZRUG Zabrze, której akcjonariuszami są: Stalprofil (62,89 proc.  udział w kapitale zakładowym) i Izostal (37,11 proc.  udział w kapitale zakładowym).
Spółka chce przeprowadzić działania w II półroczu tego roku i w 2017. Będzie ona podzielona na dwa etapy. W pierwszym odbędzie się restrukturyzacja operacyjna ZRUG Zabrze mająca na celu: dostosowanie skali potencjału wykonawczego spółki do aktualnej wielkości rynku oraz uelastycznienie kosztów spółki.

„Cel ten zostanie osiągnięty głównie poprzez redukcję kosztów ogólnego zarządu oraz redukcję niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, w tym: redukcję zatrudnienia i upłynnienie niewykorzystywanego sprzętu” - czytamy w komunikacie Stalprofilu.

ZRUG zmieni model działania. Jak zapowiada Stalprofil zmniejszy ona własny potencjał wykonawczy (co uelastyczni koszty), ale zachowa zdolność do pozyskiwania i nadzorowania realizacji zadań. Brakujący potencjał wykonawczy będzie w razie potrzeby uzupełniała, poprzez angażowanie podwykonawców i wynajem sprzętu. „ZRUG Zabrze utrzyma kompetencje do realizacji gazociągów dużych średnic DN700, co będzie podstawą do organizacji potencjału do realizacji kolejnego programu inwestycyjnego Gaz-System SA w zakresie średnic DN700 i DN1000” - deklaruje Stalprofil.

Grupa zamierza skupić się na wykonawstwie rurociągów o średnicy co najmniej 400 mm na rynku budowy gazociągów przesyłowych (obsługiwanym głównie przez Operatora Systemu Przesyłowego Gaz-System S.A.), budowy gazociągów dystrybucyjnych (zarządzanych głównie przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego Polską Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. z Grupy PGNiG). Będzie także prowadziła usługi przebudowy instalacji i sieci medialnych wzdłuż dróg ekspresowych oraz budowy sieci ciepłowniczych.

Drugi etap restrukturyzacji ma doprowadzić do inkorporacja ZRUG Zabrze do Stalprofilu, który odkupi udziały Izostalu, aby możliwe było zastosowanie procedury uproszczonej połączenia, w trybie art. 516 Kodeksu Spółek Handlowych. „Rada Nadzorcza Stalprofil na swoim posiedzeniu w dniu 5 lipca 2016 roku wyraziła zgodę na nabycie od Izostal 5 000 000 sztuk akcji ZRUG Zabrze S.A., po cenie jednostkowej równej ich wartości nominalnej, wynoszącej 2 zł za akcję” - czytamy w komunikacie spółki. Szczegóły i termin zawarcia transakcji uzgodnieni zarząd spółki.

NA GIEŁDZIE

STALPROFIL SA [STF]

kurs:

15.08 PLN -0.07 (-0.46%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP