PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalprofil skończył ubiegły rok stratą

Autor: wnp.pl (PIM)
21-03-2016 15:18
Stalprofil skończył ubiegły rok stratą
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Niższe przychody z handlu stalą i przestoje w realizacji budowy sieci przesyłu gazu spowodowały spadek przychodów grupy Stalprofilu. Na poziomie EBITDA wynik był dodatki, ale netto to już strata.

Grupa kapitałowa Stalprofil w ubiegłym roku wypracowała przychody ze sprzedaży w kwocie 649,887 mln zł, czyli na poziomie o 12 proc. niższym, niż w 2014 r. Spadek ten wynikał z niższych przychodów grupy w obu segmentach: ok. 10 proc. w segmencie stalowym i o ponad 15 proc. segmencie infrastruktury sieci przesyłowych gazu. Pomimo słabej koniunktury rynkowej, wynik operacyjny segmentu stalowego za 2015 rok pozostał dodatni, niwelując po części wpływ strat wygenerowanych przez segment infrastruktury. Przyczyną strat poniesionych na działalności operacyjnej w tym segmencie była wysoka strata operacyjna spółki ZRUG Zabrze, poniesiona głównie na dwóch kontraktach: na budowę gazociągów DN700 Szczecin – Gdańsk i DN500 Gałów – Kiełczów. Wskutek obniżenia prognozowanej marży na obu kontraktach oraz utworzenia odpisów na należności w kwocie 9,783 mln zł. i rezerw w kwocie 761 tys. zł. (w tym rezerwy na naprawy gwarancyjne w kwocie 350 tys. zł.), ZRUG Zabrze wykazał ujemny wynik finansowy.
Ubiegły rok był słabszy także dla rynku infrastruktury sieci przesyłowych gazu i innych mediów, głównie w związku z czasowym przesunięciem programu inwestycyjnego budowy gazociągów przesyłowych i tym samym przejściowym ograniczeniem zakupów rur i usług budowlanych przez OGP Gaz-System. Przychody ze sprzedaży zrealizowane przez grupę w ramach tego segmentu wyniosły 247,250 mln zł, co stanowi 15 proc. spadek rok do roku. Izostal na tak trudnym rynku odnotował w 2015 r. o 0,3 proc. większe przychody niż w 2014 r., realizując dostawy na rzecz innych klientów, w tym zagranicznych. Biorąc pod uwagę znaczny spadek cen rur (szacowany na około 15 proc.) oraz sytuację rynkową, osiągnięty przez Izostal wynik finansowy należy zdaniem spółki traktować jako bardzo dobry.

Wynik EBITDA grupy pozostał dodatni i wyniósł 653 tys. zł. W roku 2015 grupa odnotowała ujemny wynik na działalności finansowej, na co miały wpływ głównie niższe przychody z tytułu odsetek oraz niższe zyski z tytułu różnic kursowych. W rezultacie skonsolidowany wynik netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej był ujemny - strata wyniosła 8,681 mln zł. Wynik netto został urealniony poprzez dokonanie odpisów aktualizujących wartość majątku obrotowego grupy.

NA GIEŁDZIE

STALPROFIL SA [STF]

kurs:

13.35 PLN 0.13 (0.98%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP