Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalprofil: stal ze wzrostem, rury na spadku

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
30-03-2015 09:18
Stalprofil: stal ze wzrostem, rury na spadku

Handel stalą ograniczany był jednak poprzez permanentne spadki cen wyrobów hutniczych, na które producenci mogli sobie pozwolić w ślad za spadkiem cen surowców, w tym głównie rudy żelaza i węgla koksującego - ocenia spółka.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zastój na rynku infrastruktury przesyłowej i straty spółki ZRUG na jednym z kontraktów spowodowały, że wynik finansowy grupy Stalprofil w ubiegłym roku był ujemny. Wzrost obrotów zanotowano w handlu wyrobami stalowymi i w segmencie konstrukcji stalowych, niski poziom cen w tych segmentach utrudniał jednak osiągnięcie wyższych wyników finansowych.

"Zgodnie z przewidywaniami, 2014 r. był także trudny dla firm działających na rynku infrastruktury sieci przesyłowych gazu i innych mediów. Przejściowe zmniejszenie aktywności podmiotów z Grupy na tym rynku miało związek z zakończeniem pierwszej perspektywy inwestycyjnej (2009-2014) na budowę krajowej, gazowej sieci przesyłowej i przedłużającymi się procedurami przetargowymi na realizację kolejnej perspektywy inwestycyjnej, planowanej na lata 2014-2018" - napisał w otwierającym raport roczny liście do akcjonariuszy Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.
Udział segmentu sieci przesyłowych w przychodach grupy spadł o 12 proc., do 39,5 proc. Przychody zrealizowane w ramach tego segmentu wyniosły 292,145 mln złotych, co w zestawieniu z rokiem 2013 stanowi spadek o 37 proc.

W segmencie infrastruktury Stalprofil stracił na tyle dużo, że ten ubytek tylko częściowo były w stanie zniwelować lepsze o 3 proc. przychody ze sprzedaży wyrobów hutniczych i wzrost przychodów w segmencie konstrukcji stalowych, który wynosił aż 44 proc. Obroty segmentu handlu stalą i konstrukcji stalowych sięgnęły 448,047 mln złotych. Wyniki handlu stalą były jednak znacznie ograniczone przez spadek cen. Niski poziom cen to także ograniczenie rynku konstrukcji stalowych.

"Handel stalą ograniczany był jednak poprzez permanentne spadki cen wyrobów hutniczych, na które producenci mogli sobie pozwolić w ślad za spadkiem cen surowców, w tym głównie rudy żelaza i węgla koksującego. Sukcesywna korekta cen na europejskim rynku stali, która w 2014 r. przyniosła w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego obniżkę średnich cen kształtowników o 8% i blachy gorącowalcowanej o 11%, skutecznie obniżała wyniki finansowe dystrybutorów stali oraz powstrzymywała odbiorców przed dokonywaniem wzmożonych zakupów i gromadzeniem zapasów" - napisał Jerzy Bernhard.

W sumie grupa osiągnęła przychody w wysokości 740,192 mln złotych, a więc o 18 proc. niższe, niż w roku 2013. Wynik EBITDA Grupy był dodatni i wyniósł 4,763 mln zł. Strata z działalności operacyjnej wyniosła 6,511 mln złotych, a strata netto 5,752 mln złotych.

Rada nadzorcza Stalprofilu oceniając wyniki spółki wskazała na trwający w niej program inwestycyjny, który ma poprawić obsługę logistyczną składu oraz zwiększyć szybkość i jakość obsługi klienta, co powinno przełożyć się na wzrost obrotów handlowych i wyniku finansowego.

"Aktywność inwestycyjna Grupy Kapitałowej Stalprofil SA w latach 2014-2016 nakierowana będzie na strategiczny projekt inwestycyjny polegający na modernizacji i rozbudowie infrastruktury magazynowej na składzie w Dąbrowie Górniczej o wartości 27 221 tys. zł" - napisano w sprawozdaniu rady nadzorczej.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

STALPROFIL SA [STF]

kurs:

13.38 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP