Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stalprofil: wzrost zysków na trudnym rynku

Autor: wnp.pl (PIM)
30-08-2016 12:13
Stalprofil: wzrost zysków na trudnym rynku
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W pierwszej połowie roku grupa Stalprofil zwiększyła przychody i zyski, mimo problemów na rynku stali i stagnacji rynku rur. Wynik EBITDA wzrósł o jedną trzecią rok do roku.

W pierwszym półroczu tego roku grupa kapitałowa Stalprofil uzyskała 360,743 mln zł przychodów ze sprzedaży ogółem, czyli o 16 proc. więcej niż w I półroczu 2015 r. Wzrost wynikał ze zwiększenia o 53 proc. przychodów w segmencie infrastruktury sieci przesyłowych gazu i innych mediów. Udział tego segmentu w przychodach grupy zwiększył się o 10,8 punktu procentowego dzięki większym przychodom Izostalu.
Działalność w segmencie stalowym, głównie handel wyrobami hutniczymi osiągnęła obroty 200,799 mln zł, co stanowiło 55,7 proc. przychodów ze sprzedaży grupy. To przede wszystkim zasługa II kwartału, w którym nastąpił zdecydowany wzrost zarówno popytu, jak i cen na wyroby hutnicze, w porównaniu z bardzo słabym pod tym względem pierwszym kwartałem roku. W drugim kwartale  wolumen sprzedaży wyrobów hutniczych był wyższy o 36 proc. od osiągniętego w I kwartale 2016 i o 22 proc. od osiągniętego w II kwartale 2015. Łącznie w I półroczu wzrost wolumenu sprzedaży wyrobów hutniczych wyniósł 8 proc. W tym czasie europejskie ceny stali wzrosły od 17 proc. w wypadku kształtowników do 30 proc. na blachach zimnowalcowanych.

Przychody ze sprzedaży zrealizowane w ramach segmentu infrastruktury sieci przesyłowych gazu i innych mediów wyniosły 159,944 mln zł, co stanowi wzrost 53 proc. rok do roku. Łącznie w I półroczu 2016 roku w ramach grupy sprzedano rury izolowane oraz usługi izolacji o wartości 83,999 mln zł, tj. o 158 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

ZRUG Zabrze zanotował wyraźny spadek przychodów z tytułu usług wykonawstwa sieci przesyłowych, z powodu braku nowych, istotnych zamówień na rynku ze strony spółek OGP Gaz-System i Polskiej Spółki Gazownictwa. Rynek jest tak „wygłodniały”, że pojedyncze przetargi w trzecim kwartale są rozstrzygane po niskich cenach, które nie gwarantują osiągnięcie rentowności. Istnieje ryzyko, że sytuacja ta się nie zmieni, co może pogłębić trudną sytuację branży wykonawczej.

W czerwcu ZRUG Zabrze uruchomił program restrukturyzacji, którego głównym celem jest zwiększenia elastyczności kosztowej poprzez zmniejszenie kosztów stałych. Następuje zmiana modelu działania: pozostaną wszystkie dotychczasowe kompetencje w zakresie budowy gazociągów, jednakże realizacja dużych projektów wymagać będzie od spółki szerszej współpracy z podwykonawcami

W I półroczu grupa Stalprofil uzyskała 316,141 tys. zł przychodów ze sprzedaży krajowej, co stanowi 16 proc. wzrost rok do roku. Udział eksportu w przychodach ze sprzedaży był na zbliżonym poziomie, co w roku ubiegłym i wyniósł 12,4 proc..

Grupa osiągnęła zysk na działalności operacyjnej w kwocie 3,934 mln zł, czyli o 138 proc. wyższy niż przed rokiem. EBITDA osiągnęła poziom 9,490 mln zł, co oznacza wzrost o 34 proc. Skonsolidowany zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 682 tys. zł, w porównaniu do 405 tys. zł przed rokiem.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

STALPROFIL SA [STF]

kurs:

15.16 PLN 0.08 (0.53%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 697 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP