PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Stocznia Gdańska rozgrzeszona z dotowania publicznego

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
22-07-2009 12:12
Stocznia Gdańska rozgrzeszona z dotowania publicznego

Komisja Europejska zatwierdziła dziś, po zakończeniu postępowania wyjaśniającego rozpoczętego w czerwcu 2005 r., różnego rodzaju środki pomocy dla Stoczni Gdańskiej w wysokości 251 mln euro.

Jak stwierdzono w komunikacie, są one zgodne z zasadami dotyczącymi pomocy państwa ustanowionymi w Traktacie WE.
Przyznane środki obejmują zarówno pomoc, którą stocznia otrzymała już w ciągu ostatnich lat, jak i przyszłe wsparcie. Stocznia Gdańska znajduje się od 2007 r. w rękach prywatnych, a ostatnio przedstawiła plan restrukturyzacji, który będzie w znacznym stopniu finansowany ze środków własnych stoczni i zasobów właściciela. Komisja stwierdziła, że plan ten zapewni stoczni rentowność, a zakłócenia konkurencji - wynikające z wieloletniego dotowania jej działalności - zostaną wystarczająco zmniejszone dzięki ograniczeniu zdolności produkcyjnych.

Jak wynika z informacji KE, komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes stwierdziła, że „była to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych spraw, z jakimi przyszło mi się zetknąć. Jestem bardzo zadowolona, że udało nam się znaleźć konstruktywne rozwiązanie dla tego wyjątkowego miejsca i ludzi, którzy tam pracują. Włożyliśmy wiele pracy, aby zagwarantować rentowność stoczni na długie lata. Rzeczywista restrukturyzacja jest jedynym sposobem na zapewnienie stoczniowcom stabilnych miejsc pracy”.

W celu utrzymania działalności, Stocznia Gdańska korzystała od 2002 r. z różnych środków pomocy, takich jak: dokapitalizowanie, gwarancje, pożyczki i umorzenia należności podatkowych. W czerwcu 2005 r., w odpowiedzi na zgłoszenie pomocy restrukturyzacyjnej na rzecz stoczni przedłożone przez władze polskie w październiku 2004 r., komisja wszczęła oficjalne postępowanie, badające plan restrukturyzacji. W listopadzie 2007 r. stocznia została sprywatyzowana, a nowy właściciel (ukraiński związek przemysłowy ISD) podjął próbę połączenia stoczni w Gdańsku i Gdyni. Komisja, opierając się na swojej decyzji w sprawie pomocy państwa na rzecz stoczni Gdynia z listopada 2008 r., odrzuciła plan tego wspólnego przedsięwzięcia. Stwierdzono, że nie był on wystarczającą gwarancją na przywrócenie długoterminowej rentowności obu stoczni.

W konsekwencji tego, ISD przedłożył odrębny plan restrukturyzacji stoczni. Komisja oceniła, że jest on zgodny z wymogami „Wytycznych w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw”. Plan zakłada m.in. zrównoważoną strategię działalności, opartą na dywersyfikacji działalności stoczni i zapewnienie efektu synergii z innymi przedsiębiorstwami należącymi do tej samej grupy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP