Stocznia Gdynia w likwidacji

Stocznia Gdynia w likwidacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

We wtorek ruszył przetarg na majątek stoczni Gdynia - przypomniał wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Ogłoszenie w sprawie otwartego, nieograniczonego przetargu ukazało się w "Rzeczpospolitej"; w poniedziałek natomiast wystartował przetarg na majątek Stoczni Szczecińskiej Nowa. Majątek zakładów został podzielony na pakiety.

Wiceminister skarbu poinformował we wtorek PAP, że szacunkowa wartość majątku stoczni Gdynia wynosi ponad 300 mln zł, a Szczecin - ponad 100 mln zł.

Dla stoczni Szczecin przewidziano 11 przetargów, a gdyńskiego zakładu - 31; ich rozstrzygnięcie ma nastąpić odpowiednio: 15 i 16 maja oraz 13 i 14 maja. Proces sprzedaży majątku obu zakładów ma się zakończyć 31 maja 2009 r.

Wiceminister skarbu podkreślił, że ogłoszenia są kierowane do wszystkich zainteresowanych inwestorów - zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

"Im więcej ich będzie, tym lepiej dla postępowania, dla przyszłego sposobu zagospodarowania majątku stoczni, a także dla wierzycieli" - powiedział Gawlik.

Jego zdaniem, w sprzedanych stoczniach jest szansa na kontynuowanie dotychczasowej działalności zakładów.

Na pytanie PAP, ile części majątku stoczni powinien kupić inwestor, aby mógł prowadzić działalność stoczniową, Gawlik powiedział: "To zależy od rozmiaru prowadzonej działalności. Konieczna jest indywidualna ocena w stosunku do każdego ze składników majątku stoczni. Czasami wystarczy jeden lub dwa".

W przypadku niewyłonienia nabywcy dla poszczególnych części majątku stoczni w przetargach, będą one zbywane w drodze aukcji. Zarządca kompensacji może ją ogłosić w ciągu trzech dni od unieważnienia lub nie dojścia przetargu do skutku po cenie wywoławczej, nie niższej niż oferowana w przetargu (zarządca kompensacji jest odpowiedzialny za wycenę, podział oraz sprzedaż majątku stoczni).

Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej, która weszła w życie 6 stycznia.

Zgodnie z ustawą, jeżeli jakaś część majątku stoczni nie zostanie sprzedana do 31 maja, jest możliwość wystąpienia do Komisji Europejskiej o przedłużenie terminu o kolejne trzy miesiące (do 31 sierpnia). To jest graniczny termin. Jeśli do tego momentu nie uda się sprzedać jakieś części majątku, to zarządca kompensacji po zamknięciu postępowania przekazuje je syndykowi.

W ub.r. Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, którą polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca br. na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5200 osób, w Szczecinie - niespełna 4 tysiące).

Specustawa stoczniowa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych zakładach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stocznia Gdynia w likwidacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!