Stocznia Marynarki Wojennej podpisała porozumienie z DCNS

Stocznia Marynarki Wojennej podpisała porozumienie z DCNS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stocznia Marynarki Wojennej S.A. i francuski koncern DCNS podpisały we wtorek w Gdyni porozumienie o współpracy przemysłowej i handlowej. Umowa dotyczy budowy okrętów, ich modernizacji oraz utrzymania w gotowości operacyjnej okrętów polskiej floty wojennej.

Porozumienie o współpracy pomiędzy DCNS a Stocznią Marynarki Wojennej (SMW) podpisali w Gdyni pełnomocnik prezesa zarządu francuskiego koncernu Xavier Marchal oraz prezes zarządu SMW Roman Kraiński.

Strony podkreślają, że porozumienie przyczyni się do rozwoju zarówno SMW jak i DCNS. Efektem współpracy ma być m.in. podniesienie efektywności i rentowności gdyńskiej stoczni, dzięki wykorzystaniu doświadczenia DCNS.

Jak powiedział dyrektor zarządzający DCNS Bernard Planchais, "porozumienie jest wyrazem długofalowego zaangażowania DCNS we współpracę ze stocznią z Gdyni i jest otwarciem się koncernu na nowe rynki".

Prezes SMW Roman Kraiński uważa, że "partnerstwo z DCNS, będące nowym etapem w procesie transformacji stoczni, zapewni jej nowy impuls potrzebny do lepszej realizacji potrzeb swoich klientów". W rozmowie z PAP Kraiński dodał, że Francuzi będą m.in. pomagać w restrukturyzacji stoczni, będącej od ponad roku w upadłości układowej. "Taka umowa pokazuje też, że warto w stocznię inwestować" - zaznaczył. Podkreślił, że jest to umowa wieloletnia i "warto wiązać się z najlepszymi".

Według Janusza Walczaka, eksperta w dziedzinie morskiego bezpieczeństwa, "umowa o współpracy jest +światełkiem w tunelu+ zarówno dla stoczni jak i Marynarki Wojennej RP i nikt, poza Francuzami, nie jest zainteresowany przejęciem części udziałów w spółce".

Zaznaczył, że na obecnym, początkowym etapie współpracy, "otwierają się bramy, będzie można przystąpić do faktycznej wyceny majątku stoczni, a do zlecenia przez DCNS budowy okrętów w stoczni w Gdyni jest jeszcze daleko".

Kraiński zaznaczył, że podpisana umowa umożliwi przygotowanie się do złożenia wspólnej oferty w przetargu na budowę dwóch okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. MON zapowiada jednak, że w 2011 r. nie ogłosi na to przetargu.

Kraiński uważa, że jeżeli konsorcjum utworzone przez stocznię i francuski DCNS wygrałoby przetarg na budowę okrętów, to pracownicy gdyńskiego zakładu mieliby pracę na ok. 8 lat. W Gdyni okręty byłyby także serwisowane i modernizowane.

W ramach podpisanego porozumienia, DCNS rozważa też możliwość objęcia części udziałów w kapitale SMW.

DCNS jest jednym ze światowych liderów na rynku uzbrojenia morskiego i innowatorów w obszarze energetyki. Koncern prowadzi działalność na międzynarodową skalę i przy wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych technologii. Koncern zatrudnia 12 tys. pracowników, a jego roczne obroty wynoszą 2,4 mld euro.

Stocznia Marynarki Wojennej S.A. w Gdyni remontuje i buduje okręty wojenne, statki handlowe i jednostki specjalistyczne. Od grudnia 2009 r. stocznia znajduje się w stanie upadłości układowej. Zakład ma ponad 800 wierzycieli. Dyrekcja odmawia podania kwoty całkowitego zadłużenia. Do tej pory Zgromadzenie Wierzycieli nie podjęło decyzji o zawarciu układu upadłościowego.

W ub. roku zwolnionych zostało ponad 200 osób. Obecnie w stoczni pracuje 1068 osób. W ciągu najbliższych kilku miesięcy zwolnionych ma być kolejnych ok. 400 pracowników. Związki zawodowe w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni nie wykluczają protestów w związku z planami redukcji zatrudnienia.

Ponad 99 proc. akcji stoczni Marynarki Wojennej posiada Agencja Rozwoju Przemysłu; pozostałymi dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecnie stocznia - oprócz zamówień MON - realizuje także kontrakty m.in. dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz dla zleceniodawców z Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stocznia Marynarki Wojennej podpisała porozumienie z DCNS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!