Święto zabytków techniki w województwie śląskim

Święto zabytków techniki w województwie śląskim
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Walcownia cynku, huta, kopalnia, browar, fabryka porcelany - takie miejsca otworzyły w sobotę w woj. śląskim swoje podwoje dla zwiedzających w ramach Industriady - dorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki.

Trwające 12 godzin święto objęło 24 miejscowości, 43 zabytki techniki oraz ponad 300 przygotowanych na ten dzień atrakcji, a także darmowy transport między nimi koleją oraz busami.

- Dziś można na własne oczy zobaczyć, że naprawdę łączą nas przemysłowe historie i że Industriada nas integruje. Jest wydarzeniem, na które się czeka z niecierpliwością i uczestniczy się w nim bez względu na wiek. A to, że z każdym rokiem przybywa jej miłośników, najdobitniej świadczy o tym, że jest strzałem w dziesiątkę - powiedział w sobotę PAP marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, który w planach miał m.in. wizytę w zabrzańskiej kopalni Guido, obok której przygotowano plażę.

Miłośników zabytków techniki nie zraziła pogoda - słońce na przemian z krótkotrwałymi ulewami. Tłumy ludzi zwiedzały np. udostępnioną z okazji Industriady nową siedzibę Muzeum Śląskiego, mieszczącą się pod ziemią, wybudowaną na terenie dawnej kopalni i wykorzystującą niektóre pokopalniane obiekty.

- To genialne miejsce, przecudowna architektura - nowoczesna, a jednocześnie nawiązuje do tradycji - powiedziała PAP Ewa Izdebska z Dąbrowy Górniczej, która odwiedziła też w Katowicach Galerię Szyb Wilson oraz starą fabrykę porcelany.

- Wszędzie są tłumy. To bardzo dobry kierunek, żeby dawne obiekty przemysłowe wykorzystywać w nowy sposób" - dodała. Za jedyny minus Industriady uznała transport - na obleganych trasach między obiektami Katowic oraz z Katowic do browaru w Tychach ludzie musieli długo czekać. "To powinny być autobusy, a nie busy, i na pewno powinny kursować częściej - oceniła pani Ewa.

Postindustrialne przestrzenie zniszczonego budynku Walcowni Cynku w Katowicach - Szopienicach wypełniła nowoczesna sztuka i atrakcje dla dzieci. Instalacje multimedialne twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach to m.in. umieszczony na podłodze zakładu wielki ekran sprawiający wrażenie basenu wypełnionego falującą wodą. Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniły eksperymenty muzyczne dj-ów z Biura Dźwięku Katowice.

Dzieci robiły w walcowni roboty i koszulki własnego pomysłu, odbijając na nich pieczątki z przemysłowymi motywami. Co jakiś czas uruchamiano stare maszyny w hali walcowni. - Jest trochę niebezpiecznie, kiedy rusza to wielkie koło, wszystko jest tu też dość zniszczone, ale w sumie to jest ciekawy zabytek - powiedział PAP 8-letni Mikołaj z Katowic. Najbardziej podobało mu się malowanie koszulek i artystyczna instalacja w ciemnym pomieszczeniu, gdzie siedząc na starym fotelu samochodowym można było - poruszając joystickiem - podróżować po tajemniczym pustkowiu.

W Chorzowie czasy świetności przypominał sobie młot parowy z początku XX wieku w elektrowni byłej Królewskiej Huty, w Gliwicach odbywały się rejsy po tamtejszym odrzańskim porcie, a w Bytomiu można było zwiedzać elektrociepłownię.

Industriadę zorganizowano już po raz piąty. Szlak Zabytków Techniki zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem województwa śląskiego. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Święto zabytków techniki w województwie śląskim

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!