Świętokrzyskie. Ruszyła produkcja w Walcowniach Ostrowieckich

Świętokrzyskie. Ruszyła produkcja w Walcowniach Ostrowieckich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 270 osób znalazło pracę w nowo otwartym w Ostrowcu Świętokrzyskim zakładzie Walcownie Ostrowieckie WOST S.A. Przedsiębiorstwo z polskim kapitałem kontynuuje tradycje starego zakładu tutejszej huty.

W piątek uroczyście otwarto działalność firmy. W wydarzeniu uczestniczył m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

W przedsiębiorstwo, które działa na bazie urządzeń Walcowni Dużej i Walcowni Średniej w Starym Zakładzie Huty Ostrowiec, zainwestowała rodzinna firma wywodząca się z Podkarpacia. W 2015 r. kupiła od syndyka masy upadłościowej majątek po prywatnej firmie, prowadzącej wcześniej działalność w budynkach walcowni.

Produkcja w Walcowniach Ostrowieckich formalnie ruszyła przed miesiącem. Od listopada ub.r. nowi właściciele wraz z załogą pracowali nad uruchomieniem zakładu.

W przedsiębiorstwie, zlokalizowanym na działkach o powierzchni ośmiu hektarów, pracują 273 osoby - głównie walcownicy, spawacze, elektrycy, mechanicy, ślusarze. 70 proc. zatrudnionych pracowało wcześniej w tym miejscu.

"80 proc. zatrudnionych to ludzie w wieku 50 plus, którzy mają doświadczenie w pracy w tej walcowni przez 30, a nawet 40 lat. Pracujemy z nimi od początku, i to dzięki ich wkładowi udało nam się uruchomić walcownię. To dzięki ich zaangażowaniu pracujemy" - podkreślił podczas konferencji prasowej dyrektor naczelny zakładu, Beniamin Szczepaniec.

Produkcja działa na dwie zmiany, ale możliwe, że w październiku ruszy trzecia - wówczas być może zatrudnienie w firmie znajdzie ponad 30 dodatkowych osób.

Zakład tworzą dwie walcownie, które mogą produkować ok. 150 tys. ton rocznie profili gorącowalcowanych. To kątowniki i teowniki w dwóch gatunkach stali. 70 proc. produkcji ma być wysyłane na eksport - m.in. do Niemiec, Włoch, krajów skandynawskich. Produkty mogą być wykorzystywane w branżach: energetycznej, budowalnej, kolejowej i górniczej.

"Na razie w walcowniach przeprowadziliśmy tylko remont, bez większej modernizacji, by móc uruchomić produkcję, ale w ciągu pięciu lat chcemy je gruntownie zmodernizować i unowocześnić" - deklarował Szczepaniec.

W dalszej perspektywie jest pomysł budowy w Ostrowcu stalowni z piecem elektrycznym i linią ciągłego odlewania stali, by firma mogła uniezależnić się od dostawców surowca.

Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że to duża satysfakcja, iż firma z polskim kapitałem i z dorobkiem w swojej branży postanowiła "odtworzyć coś, co było wartością Ostrowca". "A więc przywrócić tereny poprzemysłowe do życia. Myślę, że to jest odpowiedź na program rządowy, o którym tak często pani premier Beata Szydło mówiła, że chcemy powrócić do reindustrializacji Polski w tych obszarach i w tych miejscach, gdzie mamy bardzo dobre tradycje przemysłowe i gospodarcze" - dodał.

Tobiszewski ocenił, że istotne jest, iż "kapitał" tego przedsięwzięcia tworzą doświadczeni pracownicy. Jego zdaniem działalność firmy może być wykorzystywana w planach rządowych dotyczących m.in. energetyki (linie przesyłu energii), w przemyśle stoczniowym, restrukturyzowanym górnictwie i przyszłych inwestycjach w kolejnictwie.

Przedstawiciele firmy zabiegają o włączenie jej terenów do ostrowieckiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Prezes instytucji Marcin Perz zadeklarował wsparcie w tym przedsięwzięciu, także pomoc w zdobywaniu funduszy na nowe inwestycje i promocje produktów firmy za granicą.

Jak powiedział PAP prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, Walcownie Ostrowieckie korzystają w tym roku ze wsparcia programu regionalnej pomocy inwestycyjnej, związanego ze zwolnieniem od podatków od nieruchomości dla firm tworzących nowe miejsca pracy w mieście.

Prezes zarządu spółki Tomasz Brózda podziękował samorządowcom za pomoc w uruchomieniu w mieście działalności.

Inwestorem Walcowni Ostrowieckich jest grupa górni­czo-­hutnicza, będąca właścicielem kopalń odkrywkowych, która do tej pory kupowała profile stalowe - głownie za granicą - i przerabiała je na potrzeby górnictwa.

Grupa skupia cztery spółki. Wiodącą jest działająca od 1974 r. w Rudnej Małej k. Rzeszowa firma Dremex. Druga spółka to Europejskie Technologie Górnicze, powołana w Sławkowie w woj. śląskim.

Poza Walcowniami Ostrowieckimi WOST S.A., powołano w Ostrowcu także spółkę WOST Serwis, która będzie się zajmowała przetwórstwem produkowanych w walcowniach kształtowników i kątowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Świętokrzyskie. Ruszyła produkcja w Walcowniach Ostrowieckich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!