Świnoujście: protest przeciw połączeniu stoczni

Świnoujście: protest przeciw połączeniu stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad sto osób blokowało w poniedziałek przez dwie godziny do ok. godz. 18 skrzyżowanie na rogatkach Świnoujścia (Zachodniopomorskie) w proteście przeciw planom połączenia tamtejszej stoczni remontowej ze stocznią szczecińską.

Protestujący, w tym pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej(MSR) w Świnoujściu, blokowali skrzyżowanie przechodząc w tym miejscu przez pasy.

Według policji protest przebiegał spokojnie.

Jak poinformowała PAP policja, w efekcie protestu utworzyły się kilometrowe kolejki aut. Miasto zostało odcięte od reszty Polski - powiedziała rzeczniczka świnoujskiej policji Beata Olszewska. Jak dodała, do Świnoujścia można było jedynie dostać się od strony Niemiec.

Świnoujscy stoczniowcy, których poparli także tamtejsi radni, sprzeciwiają się połączeniu Morskiej Stoczni Remontowej (MSR) w tym mieście z Szczecińska Stocznią Remontową "Gryfia" (SSR).

W referendum niemalże cała załoga świnoujskiej stoczni opowiedziała się przeciw planom połączenia obu zakładów. Stoczniowcy obawiają się, że konsolidacja z "Gryfią", która jest w gorszej sytuacji ekonomicznej, może doprowadzić MSR do upadku.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" zgodziło się w poniedziałek na połączenie z Morską Stocznią Remontową (MSR) w Świnoujściu.

Plan konsolidacji zakłada, że całość majątku stoczni ze Świnoujścia ma zostać przeniesiona do "Gryfii" w zamian za akcje szczecińskiej stoczni dla dotychczasowych akcjonariuszy MSR. Stocznie będą kontynuować działalność pod nazwą Morska Stocznia Remontowa "Gryfia". Siedzibą spółki będzie Szczecin. Konsolidacja ma się zakończyć we wrześniu.

We wtorek plan połączenia spółek będzie przedmiotem obrad Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu.

Największym akcjonariuszem połączonych stoczni - MSR "Gryfia" SA - ma być MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, który obejmie 80,29 proc. akcji. MARS FIZ zarządzany jest przez MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, którego właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Do pracowników należeć będzie 12,24 proc. akcji, a do Skarbu Państwa - 7,46 proc. akcji spółki.

"Gryfia" jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia ok. 590 osób. W świnoujskiej stoczni pracuje natomiast 360 osób. Stocznie remontują statki i zajmują się produkcją off-shore, związaną z wielkogabarytowymi konstrukcjami dla sektora energetyki morskiej.

Przedstawiciele Funduszu MARS odmówili komentarza w sprawie protestu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Świnoujście: protest przeciw połączeniu stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!