Szczecin. Posłowie PO, Nowoczesnej i Kukiz'15 chcą poprawek w nowej ustawie stoczniowej

Szczecin. Posłowie PO, Nowoczesnej i Kukiz'15 chcą poprawek w nowej ustawie stoczniowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zachodniopomorscy posłowie PO, Nowoczesnej i Kukiz'15 uważają, że projekt ustawy stoczniowej pomija przedsiębiorców już działających na terenach zlikwidowanej stoczni szczecińskiej i zapowiadają poprawki do ustawy PiS.

Projekt ustawy zaprezentowany w ub. tygodniu w Szczecinie zakłada m.in. zwolnienie stoczni z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1-proc. podatkiem od wartości sprzedanej produkcji. Jeśli stocznia będzie realizować przebudowę statku, będzie mogła skorzystać ze zryczałtowanego podatku - pod warunkiem, że przebudowa spełnia takie warunki jak: ma wartość całkowitą co najmniej 5 mln euro; polega na zmianie przeznaczenia statku lub zmianie źródła napędu; przeprowadzona jest w całości przez przedsiębiorcę, który występuje o zryczałtowany podatek.

"W Szczecinie nie remontuje się statków na łączną kwotę przekraczającą 5 mln euro i stad nasza prośba na ostatniej komisji, aby ta kwota mogła zostać obniżona przynajmniej do 1 mln euro" - powiedział w poniedziałek w Szczecinie poseł Nowoczesnej Piotr Misiło, który wystąpił na wspólnej konferencji obok posłów PO i Kukiz'15 z regionu. Jak dodał Misiło, pułap 5 mln euro jest nieosiągalny dla szczecińskich firm.

Poseł PO Sławomir Nitras zapowiedział, że posłowie złożą poprawki do projektu ustawy stoczniowej. Nitras podkreślił, że w przypadku ulgi CIT w ogóle nie jest przewidziana możliwość korzystania z tej ulgi w przypadku remontów. "W mojej ocenie ten projekt ustawy jest pisany pod jednego, dwóch inwestorów" - ocenił Nitras.

"Projekt ustawy nie odpowiada na oczekiwania firm, które funkcjonują dziś na terenie byłej stoczni szczecińskiej w Szczecińskim Parku Przemysłowym" - podkreślał poseł PO Arkadiusz Marchewka. Jak zaznaczył, kwota 5 mln zł dotyczy przebudowy statku, kiedy zmienia się jego przeznaczenie lub napęd, a tego tupu prac nie wykonuje się tutaj.

"Bardzo byśmy chcieli, żeby do tej ustawy zostały włączone również firmy, które remontują statki, a nie dokonują kompletnych przebudów" - powiedział Marchewka.

Z kolei poseł Kukiz'15 Sylwester Chruszcz podkreślał, że ustawa stoczniowa to jedna z najważniejszych ustaw dla Pomorza Zachodniego w tej kadencji Sejmu. W jego opinii, Szczeciński Park Przemysłowy to klucz do budowy w Szczecinie w przyszłości dużych statków.

Szczeciński Park Przemysłowy jest lokalną spółką, zarządzającą aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządza 45 ha z najważniejszą infrastrukturą postoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami. Obecnie ma 65 lokatorów.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczecin. Posłowie PO, Nowoczesnej i Kukiz'15 chcą poprawek w nowej ustawie stoczniowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!