Szczecińscy radni zaniepokojeni sytuacją Gryfii

Szczecińscy radni zaniepokojeni sytuacją Gryfii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szczecińscy radni wyrazili w poniedziałek zaniepokojenie sytuacją w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. W przyjętym na nadzwyczajnej sesji stanowisku napisali, że oczekują na raport o postępach w rozwiązywaniu sporu między pracodawcą a związkami.

Związki zawodowe Gryfii kilka tygodni temu weszły w spór zbiorowy z pracodawcą. Oflagowały zakłady w Szczecinie i Świnoujściu. Związkowcy nie zgadzają się m.in. z planami dalszej restrukturyzacji firmy.

- Rada Miasta Szczecin wyraża zaniepokojenie informacjami związków zawodowych dotyczących stoczni. Jako że daje on pracę kilkuset osobom, a kooperujące firmy zatrudniają ok. 2 tys. osób, ważne jest zapewnienie stoczni spokojnego bytu - napisali m.in. radni w dokumencie, który poparło 28 członków spośród 31-osobowej rady.

Radni wrazili też nadzieję, że plan restrukturyzacji firmy przy współpracy szefostwa stoczni ze związkami pozwoli uzyskać rentowność na działalności operacyjnej. Radni wnioskują też o przedstawienie przez zarząd Gryfii i stronę związkową raportu o postępach w rozwiązaniu sporu do końca czerwca.

Piotr Słupski, prezes Funduszu MARS, który jest właścicielem stoczni, powołał się na raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym dobrze oceniono przeprowadzoną restrukturyzację. - Produkcja wzrosła pięciokrotnie rok do roku, należności handlowe wzrosły cztery procent, gotówka w kasie wzrosła dwukrotnie - poinformował radnych szef Gryfii Lesław Hnat.

Związkowcy przypomnieli swoje obawy o przyszłość stoczni związane z planami zarządu wydzielenia części spółki i przekazania jej w zarząd firmom zewnętrznym. Głównym powodem konfliktu między związkowcami a kierownictwem stoczni jest planowany outsourcing wydziału obróbki skrawaniem - zdaniem związkowców - kluczowego dla stoczni zakładu.

Obaj prezesi przekonywali, że działania te mogą przynieść znaczne oszczędności przy zachowaniu obecnych etatów.

Gryfia odnotowała w ub.r. jeden milion złotych zysku, ale był to efekt m.in. sprzedaży gruntów do niej należących. Natomiast działalność produkcyjna firmy przynosi straty.

W ub.r. mimo protestów związkowców doszło do połączenia świnoujskiej Morskiej Stoczni Remontowej i szczecińskiej Gryfii.

MSR "Gryfia" S.A. zatrudnia w Szczecinie i Świnoujściu ponad 800 pracowników. Największym akcjonariuszem spółki jest MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (80,29 proc. akcji).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szczecińscy radni zaniepokojeni sytuacją Gryfii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!