Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szef Euroferu do polityków: zdecydujcie się, co z hutami

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
28-10-2015 18:11
Szef Euroferu do polityków: zdecydujcie się, co z hutami
Fot. Fotolia

Popyt na stal będzie rosnąć do roku 2050. Politycy powinni zdecydować, czy chcą, żeby produkcja odbywała się także w Europie. Obecna propozycja ETS na okres po 2020 roku stawia pod znakiem zapytania rentowność przemysłu stalowego - uważa Axel Eggert, szef Euroferu.

W dniu obrad Rady Ochrony Środowiska nad czwartą reformą systemu handlu emisjami ETS Europejskie Stowarzyszenie Stali Eurofer opublikowało swoje stanowisko wraz z propozycjami poprawienia przepisów.
Obecna propozycja ETS na okres po 2020 roku stawia pod znakiem zapytania rentowność przemysłu stalowego - w tym jego najbardziej efektywnych producentów. Dzieje się tak pomimo uznania przez Komisję Europejską, że przemysł stalowy jest jednym z nielicznych, które są narażone na "bardzo wysokie ryzyko" tzw. carbon leakage, czyli wyprowadzenia poza Europę - mówi Axel Eggert, dyrektor generalny Eurofer.

Według najnowszych analiz wprowadzenie planowanych zmian do ETS będzie kosztowało przemysł około 34 mld euro. Tyle w latach 2021-30 straci branża w formie bezpośrednich i pośrednich kosztów ETS, co będzie miało niekorzystny wpływ na i tak już bardzo niskie marże w tym sektorze. - Ta propozycja jest zagrożeniem dla 330 tys. miejsc pracy w metalurgii i pracujących na jej rzecz branżach przemysłu - mówi Eggert.

Eurofer proponuje zmiany, które mogłyby temu zapobiec.

Jest wśród nich przyznanie całkowicie darmowych uprawnień do emisji na poziomie 10 proc. najbardziej efektywnych ekologicznie instalacji w sektorach uznanych za najbardziej zagrożonych przez carbon leakage. Druga sprawa to wprowadzenie realistycznych celów emisyjnych, opartych na rzeczywistych możliwościach technicznych i ekonomicznych dostępnych obecnie technologii. Eurofer postuluje także usunięcie liniowego współczynnika obniżania celów i międzysektorowego współczynnika korygującego, aby zapobiec spadkowi przydziału bezpłatnych zezwoleń poniżej ekonomicznie i technicznie wykonalnych poziomów, oraz kompensowanie pośrednich kosztów ochrony klimatu najlepszym pod względem efektywności zakładom.

Propozycje Eurofer mają lepiej godzić konkurencyjność przemysłu działającego w systemie ETS po roku 2020 z postępem w ochronie środowiska. - Zasadniczo spodziewamy się wzrostu popytu na stal do roku 2050. Jako produkt niezbędny dla działalności gospodarczej stal będzie nadal produkowana na świecie. Pytanie do europejskich polityków: czy chcecie, aby ta produkcja była prowadzona w Europie, czy poza nią? - konkluduje Axel Eggert.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP