XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szef NATO chwali Polskę za obietnicę zwiększenia wydatków na obronność

Szef NATO chwali Polskę za obietnicę zwiększenia wydatków na obronność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział we wtorek, że cieszy się z zapowiedzi zwiększenia przez Polskę wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Deklarację taką złożył prezydent Bronisław Komorowski.

"Cieszę się z zapowiedzi prezydenta Komorowskiego, że Polska zwiększy swoje wydatki obronne do 2 proc. PKB. To czas, by wszyscy sojusznicy odegrali tu rolę i postąpili tak samo" - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej po pierwszym dniu posiedzenia ministrów państw NATO w Brukseli.

Polski minister obrony Tomasz Siemoniak powiedział dziennikarzom, że w trakcie spotkania w Brukseli "dostrzeżono głos z Warszawy, że Polska zamierza zwiększyć swoje wydatki" na obronność. "Sekretarz generalny NATO i sekretarz obrony USA (Chuck Hagel) nie ukrywają, że przed wrześniowym szczytem Sojuszu będą mocno nalegali, by państwa członkowskie zwiększyły swoje wydatki na obronę" - powiedział.

Komorowski zapowiedział zwiększenie finansowania sił zbrojnych po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Warszawie. Obama zadeklarował z kolei, że poprosi Kongres USA o 1 miliard dolarów m.in. na zwiększenie obecności wojskowej w sojuszniczych krajach Europy Wschodniej. Decyzje te są konsekwencją działań Rosji na Ukrainie. W odpowiedzi na rosyjską politykę NATO zapowiedziało wzmocnienie swej kolektywnej obrony i podjęcie działań, które mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa krajów członkowskich na wschodzie.

Szef NATO ocenił, że inicjatywa Obamy jest "ważna i została ogłoszona we właściwym czasie". "Wzmocni ona działania, które NATO już podjęło. To ważny sygnał zaangażowania Ameryki w Europie i siły więzi transatlantyckich" - powiedział szef NATO.

Według ministra Siemoniaka Polska i USA będą rozmawiać w najbliższym czasie o szczegółach wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej. Obama "przyjechał do Polski potwierdzić zobowiązania sojusznicze i poprzeć je dwiema deklaracjami: że jest gotowy na zwiększenie obecności wojskowej (USA) oraz że będzie miał na to pieniądze - powiedział Siemoniak. - Będziemy pracować nad szczegółami. To bardzo dobra deklaracja".

Minister przypomniał, że w kwietniu w trakcie jego wizyt w Waszyngtonie Polska przedstawiła Amerykanom "całą serię pomysłów, związanych z rozwinięciem obecności sił w Polsce, z obroną powietrzną, centrum ćwiczeń dla Europy Wschodniej czy centrum dla wojsk specjalnych". Zdaniem Siemoniaka, biorąc pod uwagę te propozycje zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce, obiecany przez Obamę miliard euro jest "bardzo znacząca kwotą". Konkretne rozwiązania mogą być dopracowane w "perspektywie września" - dodał minister.

Przyznał, że w ramach NATO dyskusja o wzmocnieniu obecności wojskowej we wschodnich krajach członkowskich nie będzie jednak łatwa. "To jest trochę spór o metodę. Na pewno w tle jest kwestia pieniędzy" - ocenił. Dodał, że "różne są też oceny Rosji". Sceptycznie co do możliwości rozmieszczenia wojsk NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu są m.in Niemcy i Francja.

Elementem zwiększania obecności wojskowej NATO na wschodzie ma być wzmocnienie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Trzon korpusu stanowią formacje z Polski, Niemiec i Danii. We wtorek ministrowie obrony z tych trzech krajów spotkali się w tej sprawie w Brukseli. "Wszystko jest na dobrej drodze" - powiedział Siemoniak.

"W Korpusie jest 13 państw, spodziewamy się następnych w ciągu najbliższych miesięcy. Ale bardzo byśmy też liczyli, że pojawią się w nim także takie państwa, jak Francja i Wielka Brytania" - dodał. Wyjaśnił, że chodzi głównie o wzmocnienie dowództwa Korpusu, aby miało "znacznie wyższy stopień gotowości oraz zaczęło się rzeczywiście zajmować ćwiczeniami".

Siemoniak zastrzegł jednak, że wzmocnienie korpusu w Szczecinie nie może być jedynym krokiem w celu wzmocnienia obecności NATO we wschodnich krajach członkowskich. "Nam chodzi o realną obecność wojskową" - powiedział.

Obecnie w Szczecinie stacjonuje około 180 wojskowych, w tym 60 z Niemiec. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Niemcy podwoją liczbę swoich oficerów w korpusie.

Komentując jednak apele Polski i innych krajów NATO z Europy Środkowej i Wschodniej o zwiększenie obecności Sojuszu na wschodnich rubieżach, niemiecka minister wezwała do ostrożności. "Ważne jest, byśmy znaleźli właściwą miarę i postępowali z pewnością siebie, ale zarazem roztropnie" - powiedziała von der Leyen.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef NATO chwali Polskę za obietnicę zwiększenia wydatków na obronność

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!