PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szef Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego: związki i pracodawcy są na siebie skazani

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
13-06-2011 10:04
Szef Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego: związki i pracodawcy są na siebie skazani

Pracodawcy i związki zawodowe są na siebie skazani i to w pozytywnym sensie. Dialog społeczny jest najlepszym rozwiązaniem, przesądzającym o współpracy na najwyższym poziomie - podkreśla w rozmowie z portalem wnp.pl Andrzej Węglarz, przewodniczący zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego.

Jak Pana zdaniem wyglądają relacje pracodawców i związków zawodowych w sytuacji, gdy wygasły pakiety socjalne w hutach?
- Pakiety socjalne zakończyły swój byt. Nie wpływa to jednak na zmianę wzajemnych relacji między pracodawcami i związkami zawodowymi. Oni są na siebie skazani i to w pozytywnym sensie.

Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja - jeśli chodzi o relacje pracodawców i związków zawodowych - zasadniczo się zmieniła.

To fakt, że na początku rozmowy były trudne. W miarę rozwoju sytuacji współpraca była coraz lepsza, rosło zaufanie. W efekcie udało się podpisać Hutniczy Pakiet Socjalny czy Hutniczy Pakiet Koksowniczy.

Dialog społeczny okazał się najlepszym rozwiązaniem, przesądzającym o współpracy na najwyższym poziomie. Pakiet socjalny, choć jest elementem stabilizującym sytuację, nie ma nic do rzeczy.

Prowadzimy rozmowy dotyczące istotnych dla sektora stalowego zagadnień w ramach zespołu ds restrukturyzacji hutnictwa. Okazuje się, że można rozmawiać bez pakietów.

Jak w hutach rozwiązywane są problemy dotyczące redukcji zatrudnienia?

- Po restrukturyzacji ilościowej, jaka się dokonała w sektorze stalowym w ostatnich latach, przeszedł czas na restrukturyzację jakościową, która trwa od 2006 roku.

Mówienie zatem, że pracodawcy zwalniają i nie przyjmują nowych pracowników mija się z prawdą. Przykładowo w ArcelorMittal Poland realizowany jest program „ZainSTALuj się”, którego celem jest odnowa kadry. W efekcie około 100 absolwentów znalazło pracę w spółce.

Do hut trafiają coraz lepiej przygotowani fachowcy. Ponadto zdecydowanie zmniejsza się luka pokoleniowa, na który to problem zwracały uwagę organizacje związkowe.

Czy Pana zdaniem wprowadzenie pakietu klimatycznego osłabi konkurencyjność hutęg?

- Na pewno jest to poważny problem dla sektora stalowego. Decyzje Komisji Europejskiej (dotyczące około 20-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - przyp. red.) mogą okazać się kłopotliwe dla sektora.

Trzeba zatem zwracać uwagę na problem i na bieżąco informować rząd o ewentualnych zagrożeniach.

Rozmawiała: Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP