PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Szkolenia w hutnictwie to inwestycja a nie wydatek

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
03-03-2011 11:31
Szkolenia w hutnictwie to inwestycja a nie wydatek

- Szkolenia zawodowe i podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie są kwestią priorytetową - mówi Adam Ditmer, przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność.

Trwają prace nad utworzeniem Sektorowej Rady Zatrudnienia i Kwalifikacji dla krajowego sektora stalowego. Projekt został złożony w komisji europejskiej w imieniu Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność (będącego w strukturach Europejskiej Federacji Metalowców) i Euroferu.
- Podobe instytucje działają w większości krajów Unii Europejskiej - podkreśla Adam Ditmer, przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność i kierownik projektu. - Nie sposób ignorować powszechnego niezadowolenia z systemu edukacji zawodowej. Dlatego też warto rozważyć pomysł powołania instytucji, która mogłaby pełnić rolę koordynatora współpracy i oczekiwań branży względem systemu edukacji.

Jak dodaje A. Ditmer, taką instytucję̨ mogliby tworzyć przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, organizacji pracodawców, stowarzyszeń branżowych i placówek naukowych.

- Obecnie szkolenia zawodowe i podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie są kwestią priorytetową zarówno dla pracodawców jak i dla związków zawodowych - zauważa A. Ditmer. - Oczywiscie w hutniczych układach zbiorowych są zapisy na temat planów szkoleń, ale tak naprawdę związki zawodowe i pracodawcy koncentrują się na kwestiach związanych z wynagrodzeniami, pracą czy sprawami BHP. Tymczasem szkolenia w hutnictwie to inwestycja, a nie wydatek.

W 2009 roku na szkolenia pracownicze w przemyśle hutniczym wydano ponad 9,2 mln złotych. Liczba godzin przypadających na osobę szkoloną waha się w poszczególnych zakładach hutniczych od 1,15 godziny do 30 godzin na pracownika. Podczas gdy w krajach unijnych szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje (często kilkudniowe) często odbywają się w ramach godzin pracy, u nas jest to problematyczne. Potrzeba zatem działań aktywizujących zarówno pracodawców, jak i związki zawodowe. Wlaściwe wydają się działania takie jak szkolenia, pokazywanie doświadczeń innych krajów. Warto także sprawdzić możliwości pozyskania środków unijnych na podobne inicjatywy.

Jak zaznacza A. Ditmer, od początku restrukturyzacji - początku lat 90. - do roku 2008 poziom zatrudnienia w sektorze hutnictwa stali systematycznie spadał. W wyniku masowych odejść zatrudnienie spadło o około 127 000 osób. Z poziomu 153 000 zatrudnionych (1989 r.) do poziomu 26 000 zatrudnionych (2009 r.)SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP