Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tania stal z Chin spowodowała załamanie rynku złomu

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
03-11-2015 07:29
Tania stal z Chin spowodowała załamanie rynku złomu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Napływ taniej stali z Chin, a także niskie ceny surowców zmniejszyły zapotrzebowanie na złom i doprowadziły do obniżki cen. Huty coraz częściej kupują złom za granicą. Branża złomowa apeluje o solidarność i kupowanie polskiego surowca. - Złom zawsze znajdzie drogę do najlepszej ceny - ripostują hutnicy.

Branża złomowa w Polsce przeżywa trudny okres. Import surowca z zagranicy opłaca się bardziej niż zakup złomu w Polsce, a eksport polskiego złomu również jest nieopłacalny. Poziom cen załamał się, choć utrzymuje się zapotrzebowanie na wyroby stalowe. - To jest kwestia dostosowania cen złomu do rynku globalnego, do surowca, który napływa do Polski z rynków wschodnich, często w cenach dumpingowych – uważa Waldemar Marek, prezes zarządu Złomrex Metalu.
Huty przekonują, że przyczyna zwiększonego importu, to nie tylko niższe ceny złomu za granicą, ale także problem z jego pozyskiem na terenie kraju. - To skłania huty do poszukiwania innych źródeł – przekonywał Waldemar Marek, argumentując, że jego perspektywa pozwala mu spojrzeć na obie przenikające się branże (Złomrex funkcjonuje w grupie Cognor, zajmującej się produkcją wyrobów hutniczych oraz obrotem złomami metali). Prezes Złomrexu przypomniał, że polski biznes zabiegał o to, aby można było importować złom z zagranicy, co jest możliwe od 2012 roku. Teraz więc nie może być tak, że „zaopatruje się on w Polsce i tylko w Polsce”.

Przedstawiciele branży złomowej i hutnictwa dyskutowali na temat zachowania się wobec obecnej sytuacji rynkowej podczas spotkania zorganizowanego przez Izbę Przemysłowo-Handlową Gospodarki Złomem.

Daniel Byszewski, menedżer ds. zakupu złomu ArcelorMittal Warszawa zwrócił uwagę, że od ostatniego kryzysu cenowego, czyli od roku 2009 cena złomu wzrastała szybciej niż cena pręta żebrowanego. W roku 2011 nastąpiło załamanie zarówno ceny złomu, jak i prętów zbrojeniowych, a spadkowy trend utrzymał się do dziś, kiedy ceny zbliżają się do poziomu z roku 2009.

Spory wpływ na sytuację rynku złomu ma mocny spadek cen surowców - cena rudy żelaza jest nawet niższa od tej sprzed 6 lat. Niskie ceny rudy wpływają na spadek zużycie złomu. Te firmy z branży hutniczej, które wytapiają stal w systemie wielkopiecowym, mogą regulować produkcję stali bez udziału złomu. Jednocześnie w Chinach pojawiła się nadwyżka na rynku stali, której część dostaje się np. do Turcji - czołowego importera europejskiego złomu. Zamiast kupować złom do produkcji stali, tureckie huty często kupują tanie chińskie kęsy stalowe. W pierwszym półroczu tego roku Turcja, przyjęła tylko 4,3 mln t złomu wobec 8,4 mln t rok wcześniej.

W Niemczech produkcja stali utrzymuje się na stabilnym poziomie, w Polsce - rośnie przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na złom. To powoduje nadwyżki i załamanie cen tego surowca.

Nie wiadomo czy ceny złomu w Polsce wzrosną w kontekście kilku czy kilkunastu miesięcy, ale firmy muszą dokonywać niezbędnych korekt. W sytuacji w której od 2-3 lat generowane są spadki, możemy mieć do czynienia z upadłościami niektórych podmiotów. Część firm będzie musiała albo ograniczyć działalność, albo zmienić model biznesowy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP