Tanieją limity emisji dwutlenku węgla

Tanieją limity emisji dwutlenku węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakłady zmniejszają produkcję, do atmosfery trafia więc mniej dwutlenku węgla. Resort środowiska ostrzega jednak, że nie dopuści do spekulowania zaoszczędzonymi limitami.

Na europejskich giełdach od dwóch miesięcy notowania uprawnień do emisji dwutlenku węgla spadają. Są już o połowę tańsze niż w lipcu. Powodem jest zaczynający się kryzys gospodarczy - pisze "Rzeczpospolita".

– Jeżeli firmy zrozumieją, że mają nadmiar pozwoleń, może zostać powtórzony scenariusz podobny do ubiegłorocznego, gdy ceny drastycznie spadły – przewidują eksperci firm doradczych Consus i Indar Energy w październikowym raporcie o rynkach energetycznych.

Polskie elektrownie i przemysł energochłonny mają prawo do wyemitowania w tym roku ok. 201 mln ton CO2, a dodatkowe 7,4 mln ton znajduje się w rezerwie dla nowych inwestycji. Jeszcze kilka miesięcy temu firmy głośno narzekały na zbyt niskie kwoty uprawnień. Teraz wiele przedsiębiorstw ocenia, że zmieści się w limitach albo tylko niewiele je przekroczy.– Wytwarzamy mniej energochłonnych cementów. W tym roku wzrost produkcji wyniósł 1,5 proc, a rok temu aż 17 proc. – potwierdza Dariusz Konieczny ze Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapnia.

W energetyce problem ze zmieszczeniem się w limitach emisji będą miały tylko pojedyncze zakłady – głównie elektrownie oparte na węglu brunatnym. Także ta branża odnotowała spadek produkcji – według GUS w październiku wytwarzanie energii elektrycznej, gazu i ciepła było o 11,3 proc. niższe niż rok temu. To efekt m.in. mniejszego zapotrzebowania w przemyśle.Najbardziej skutki spowolnienia gospodarczego odczuwa branża hutnicza. Boom budowlany spowodowany olimpiadą w Pekinie skończył się, podobnie jak boom mieszkaniowy na europejskim rynku. – W tym roku spadek produkcji może wynieść nawet 10 proc. – ocenia Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Podkreśla jednak, że trend może się szybko odwrócić. ArcelorMittal Poland w latach 2008 – 2012 będzie potrzebował ok. 2 mln ton dodatkowych praw do emisji dwutlenku węgla. Analitycy uważają jednak, że w tym roku nie będzie musiał ich dokupywać.

Polscy przedsiębiorcy najbardziej obawiają się zapowiedzianych zmian w ustawie o wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy przewidują bowiem, że państwo będzie przejmowało część uprawnień do emisji CO2 od zakładów, których emisje były mniejsze niż 70 proc. przyznanego limitu.

Resort środowiska chce w ten sposób zapobiec spekulacjom na rynku notowań CO2 przez firmy, które zaniechały produkcji. – Nie wycofamy się z tego zapisu – zapowiada Wojciech Jaworski, szef Krajowego Administratora Handlu Uprawnieniami do Emisji. Ustawa ma niedługo trafić do Sejmu, jej uchwalenie planowane jest na styczeń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tanieją limity emisji dwutlenku węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!