Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tele - Fonika Kable dostarczy kable do elektrowni w Rumunii

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
11-12-2013 09:56

Kable wysokiego napięcia wyprodukowane w Zakładzie Bydgoszcz zostaną wykorzystane w elektrowni wodnej CHE Racovita na rzece Olt w centralnej Rumunii (rejon Sibiu). Po zakończeniu inwestycji w elektrowni pracować będą dwie pionowe turbiny śmigłowe „Kaplana” o łącznej mocy 31,5 MW i rocznej wydajności 74 GWh. Uruchomienie turbin zwiększy produkcję energii elektrycznej Hidroelectrica w rejonie Sibiu o około 10 proc.

- Jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą w zakresie dostaw nowoczesnych kabli dla różnych sektorów gospodarki w Rumunii. Tym bardziej, że obok hydroenergetyki, bardzo ciekawie rysują się perspektywy rozbudowy elektrowni wiatrowych i solarnych oraz modernizacji górnictwa przemysłu wydobywczego. Czyli tych branż, w których tradycyjnie już dostarczamy kompleksowe systemy kablowe - mówi Aleksy Pachwicewicz, rzecznik prasowy spółki Tele – Fonika Kable.
Zauważa przy tym, że według danych opublikowanych w listopadzie przez Eurostat jedną z najdynamiczniej rosnących gospodarek w Unii Europejskiej była gospodarka rumuńska, która kwartał do kwartału zanotowała wzrost o 1,6 proc. (4,1 proc. rocznie).

Rumunia w ponad 30 proc. jest zasilana energią elektryczną wytworzoną przez hydroelektrownie. Elektrownie te są objęte ustawowym systemem gwarantowania zbytu całej wyprodukowanej energii, a proces inwestycyjny jest znacznie krótszy niż w Polsce. O atrakcyjności tych inwestycji świadczą również bardzo wysokie stopy zwrotu, osiągane w relatywnie krótkim czasie. Jak ważna dla Rumunii jest energetyka wodna świadczą dane dotyczące źródeł energii w tym kraju: węgiel 32,78 proc.; woda 25,47 proc.; węglowodory (ropa i gaz) 16,41 proc.; atom 19,21 proc. i wiatr 6,12 proc.

W kręgach rumuńskich władz silne jest przekonanie, że krajowa energetyka ma się przede wszystkim opierać na własnych zasobach energetycznych.

- W żadnym przypadku nie możemy się zgodzić na rezygnację z węgla, który zapewnia nam satysfakcjonujący poziom cen energii. Owszem rozwijamy naszą hydroenergetykę, powstają elektrownie wiatrowe, ale bez węgla stanęlibyśmy przed koniecznością drastycznej podwyżki cen energii, którą mało, która gospodarka byłaby w stanie zaakceptować, nie wspominając już o społeczeństwach - mówił, podczas swojego wystąpienia w czasie wrześniowej wizyty w Polsce, Maricel Popa, sekretarz stanu w rumuńskim ministerstwie gospodarki.

- Owszem powinniśmy inwestować w nowe technologie i rozwiązania, ale z umiarem i rozsądkiem - zawsze mając na uwadze przede wszystkim stan i możliwości gospodarki krajowej - dodał minister Maricel Popa.

Hidroelectrica jest znaczącym producentem energii elektrycznej w Rumunii oraz głównym wykonawcą projektów hydrobudowlanych (ok. 80 proc. rynku). Firma zarządza ponad 270 elektrowniami wodnymi i przepompowniami, o łącznej mocy zainstalowanej 6438 MW.

Tele – Fonika Kable jest trzecim co wielkości producentem kabli w Europie. Spółka eksportuje wyroby do ponad 90 krajów. W swoim asortymencie ma 25 tys. typów kabli, które posiadają stosowne certyfikaty, jakości przyznane przez niezależne, renomowane jednostki certyfikujące. Spółka łączy dobre tradycje przemysłu kablowego z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi.

W skład Grupy Tele – Fonika Kable wchodzą spółki handlowe odpowiadające za dystrybucje wyrobów na całym świecie, zakłady produkcyjne (5 zlokalizowanych w Polsce, 1 w Serbii, 1 na Ukrainie) oraz Zakład Recyklingu Odpadów Kablowych w Bukownie (Polska).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP