Transport trzystutonowych elementów konwertora dla ArcelorMittal

Transport trzystutonowych elementów konwertora dla ArcelorMittal
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzy elementy konwertora, który modernizuje w swej dąbrowskiej hucie koncern ArcelorMittal Poland, przejadą nocą z soboty na niedzielę z Katowic do Dąbrowy Górniczej. Będzie to złożona operacja: transportowane części mają ponad 9 m średnicy i długość sięgającą ok. 40 m.

Jak poinformował PAP Marek Prusak z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, transport tego ponadnormatywnego ładunku rozpocznie się ok. godz. 22 w sobotę, a zakończyć powinien się w niedzielę nad ranem.

Ładunek opuści Zakład Konstrukcji Spawanych Ferrum w Katowicach i pojedzie w stronę Dąbrowy Górniczej drogami S86 i nr 910. Od Będzina jego trasa ma powieść ul. Czeladzką i Aleją Kołłątaja; w Dąbrowie Górniczej ul. Legionów Polskich i dalej drogą nr 94.

"Przejadą łącznie trzy zestawy o szerokości 9,3 metra. Najcięższy ma 189 ton. Długość zestawów to 40 metrów, wysokość jest normatywna" - podał Prusak.

"To dla nas jeden z rekordowych transportów ze względu na parametry. Wszystkie elementy mają średnicę po blisko 9,5 metra, różnią się wagą i wysokością" - wyjaśnił prezes opolskiej firmy Bedmet Logistic, która przewiezie elementy konwertera, Damian Bednarz.

Wskazał, że przygotowywanie tego transportu trwało ok. czterech miesięcy - tyle czasu potrzeba na uzgodnienia i otrzymanie wszystkich niezbędnych zezwoleń, a także przygotowanie demontażu kolidujących elementów infrastruktury.

Bednarz wyjaśnił też, że transport pojedzie nieco okrężną trasą przez Będzin, zamiast od początku przelotową drogą nr 94, ze względu na niewystarczającą nośność znajdujących się na niej obiektów mostowych.

Tak ciężki ładunek to elementy konwertora nr 1 stalowni w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal Poland. Koncern wymienia go i modernizuje kosztem ok. 20 mln zł. Dwa lata temu wymieniono już konwertor nr 2. Na przyszły rok planowana jest wymiana konwertora nr 3. Konwertor tlenowy to jedno z kluczowych urządzeń w procesie produkcji stali. To w nim, w stalowni, ze złomu i surówki żelaza wytopionej w wielkim piecu powstaje stal.

Jak przekazała PAP rzeczniczka ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek, z ZKS Ferrum do Dąbrowy Górniczej nocą z soboty na niedzielę przewiezione zostaną trzy elementy nowej instalacji: stożek, część cylindryczna i dennica. Łączna ich waga przekracza 300 ton.

Scalanie tych elementów w hali stalowni dąbrowskiej huty rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Obecnie konwertor nr 1 jeszcze pracuje, zatrzymany zostanie w drugiej połowie września. Po demontażu pracującej obecnie instalacji, rozpocznie się montaż nowych elementów.

Niezależnie od modernizacji konwertorów, do drugiej połowy 2018 r. w oddziale ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej kosztem ponad 100 mln zł zmodernizowany ma zostać system odpylania stalowni. Inwestycja ma pozwolić hucie dotrzymać limitów wynikających z przepisów unijnych i wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie.

ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Transport trzystutonowych elementów konwertora dla ArcelorMittal

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!