PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trudna sytuacja ISD Huty Częstochowa

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
13-04-2010 10:25
Trudna sytuacja ISD Huty Częstochowa

- Wykazujemy daleko idące zrozumienie, ale to zrozumienie też ma swoje granice- mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Gwiazda, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Huty Częstochowa.- Wprawdzie w hucie obowiązują zapisy pakietu socjalnego, ale nie ma to większego wpływu na sytuację pracowników.

-Jak ocenia Pan sytuację w ISD Hucie Częstochowa?
- Pracownicy nie otrzymali wypłaty za marzec. Wprawdzie wynagrodzenie ma być wypłacone do 16 kwietnia, ale będzie to tylko jedna rata. Sytuacja dotyczy prawie 4,5 tys. pracowników.

Huta produkuje poniżej kosztów, co dodatkowo pogłębia straty. Renegocjowane są warunki sprzedaży. Zarząd tłumaczy, że huta nie ma zamówień, ale przecież to nie jest winą pracowników. To samo było pięć lat temu. Wtedy też nie mieliśmy wypłaty, karty hutnika i trzeba było wziąć pieniądze z kasy zapomogowo-pożyczkowej. I wtedy hutę sprzedano za długi. Teraz mamy podobną sytuację. Właściciel sprzedał udziały w koksowni, teraz mówi się o sprzedaży rurowni. Żaden ze związków zawodowych nie akceptuje tej sytuacji. Wykazujemy daleko idące zrozumienie, ale to zrozumienie też ma swoje granice.

Wprawdzie w hucie obowiązują zapisy pakietu socjalnego, ale nie ma to większego wpływu na bieżącą sytuację pracowników. Właściciel nie może przeprowadzić zwolnień grupowych, bo wiążą go zapisy pakietu socjalnego, obowiązującego do 2015 roku. Z drugiej strony sytuacja huty jest bardzo trudna, nie ma zamówień i nie ma wynagrodzenia za pracę.

Mieliśmy się spotkać z zarządem i omawiać sytuację huty, ale spotkanie zostało przesunięte z oczywistych względów. Nasze codzienne kłopoty w sytuacji tragedii narodowej schodzą na dalszy plan. Planowane spotkanie - dotyczące m.in. indeksacji, wypłaty zaległej karty hutnika, zasad naliczania premii - zostało przesunięte na inny termin. Jeśli jednak do 16 kwietnia nie będzie wypłaty wynagodzeń za marzec podejmiemy radykalne środki. Cierpliwość pracowników, idących na duże ustępstwa ze względu na trudną sytuację zakładu pracy, też ma swoje granice.

- Czy widzi Pan możliwość poprawy sytuacji huty?

- Powiem tak - my jesteśmy od pracy, natomiast od zarządzania i zapewnienia zamówień jest zarząd huty. To zarząd kieruje hutą i to zarząd powinien być przygotowany na każdą ewentualność, w tym spadek koniunktury. Nie można wszystkiego zrzucać na kryzys. Tymczasem może za bardzo uwierzono, że zawsze będzie zbyt na produkowane przez hutę wyroby. Miliony wydano na inwestycje, ale wciąż nie mamy nowego produktu, z którym możemy wejść na nowe rynki, w sytuacji gdy nastąpił spadek zamówień na dotychczasowe wyroby. To nie może być tak, że z założonymi rękami czeka się, aż kryzys się skończy.

Rozmawiała Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP