PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trudne życie odbiorcy na rynku energii

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
12-10-2007 11:17
Trudne życie odbiorcy na rynku energii

Rezygnacja z zakupu energii elektrycznej na wolnym rynku i powrót do zakupu energii w taryfie oraz wynegocjowanie nowych warunków w umowie o świadczeniu usługi dystrybucyjnej dało zadowalające wyniki - mówi Grzegorz Grabowski, zastępca kierownika Zakładu ds. Elektrycznych oddziału ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej

Czy dużym odbiorcom przemysłowym opłaca się funkcjonowanie na wolnym rynku energii?
- Jesteśmy przykładem firmy, która przez 4 lata działała na wolnym rynku energii. Niestety, rok 2006 był naszym ostatnim rokiem działalności na rynku energii, w roku 2007 zrezygnowaliśmy z rynkowego zakupu energii i wróciliśmy na zakup taryfowany.

Jak wyglądały rynkowe doświadczenia ArcelorMittal Poland?

- Energia elektryczna w ArcelorMittal Poland do roku 2007 od dostawców zewnętrznych była kupowana na dwa sposoby: na zasadach taryfowych dla oddziałów w Krakowie i Świętochłowicach oraz na zasadach rynkowych (w latach 2003-2006) dla oddziałów w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.

W roku 2005, po podpisaniu z Enion nowej umowy przesyłowej, powstała oficjalna grupa bilansująca, w skład której weszły oddziały z Dąbrowy Górniczej i Sosnowca.

Każda z obranych dróg zakupu energii ma swoje podłoże historyczne. Huta w Krakowie była i jest związana do końca roku 2007 z zakupem taryfowym od Enion poprzez zaszłości wynikające z zawartego postępowania układowego, natomiast huta w Dąbrowie Górniczej w listopadzie 2002 roku z tytułu zaległości płatniczych i generacji dużych kosztów odchyleń na Rynku Bilansującym dla Enion otrzymała wypowiedzenie umowy na dostawę energii i stała się tym samym pośrednim uczestnikiem rynku energii w Polsce.

Oddział w Dąbrowie Górniczej dla swoich sześciu przyłączy 110 kV posiadał już wtedy dobry, jak na owe czasy, układ rozliczeniowy oparty na rejestratorach DATAPAF i oprogramowaniu ETNA firmy Winuel. Za układ rezerwowy został zaliczony podobny układ rozliczeniowy będący własnością Enion.

Do tworzenia grafików zapotrzebowania dobowo-godzinowego wykorzystywano wewnętrzny system bilansowania energii wykonany przez firmę TechniCon z Gliwic oparty na 780 impulsowych licznikach energii elektrycznych umieszczonych w kluczowych węzłach poboru energii elektrycznej w hucie oraz dedykowaną stronę www, na której poszczególne zakłady technologiczne zamieszczają swoje plany produkcyjne na następną dobę.

Jednak wobec niepewności co do ostatecznego kształtu poziomu cen na rynku energii w roku 2007 i braku atrakcyjnej oferty cenowej na dostawę energii dla oddziału w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu podjęto rozmowy z zarządem Enion o możliwości "powrotu" do taryfowego sposobu zakupu energii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP