XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Tychy sprzedają zabytkową Hutę Paprocką

Tychy sprzedają zabytkową Hutę Paprocką
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstała na początku XVIII wieku Huta Paprocka w Tychach zostanie wystawiona na sprzedaż. Władze miasta liczą, że wymagający od lat inwestycji zabytek dzięki nowemu właścicielowi odzyska dawny blask. Cena wywoławcza nieruchomości to 1,2 mln zł.

Rzeczniczka tyskiego magistratu Aleksandra Cieślik poinformowała PAP, że zgodę na sprzedaż dawnej kuźnicy wyraził już wojewoda śląski. Było to konieczne, ponieważ teren, na którym stoi zabytek, należy do Skarbu Państwa.

Huta Paprocka to jeden z kilku tyskich obiektów architektonicznych pochodzących z XVIII wieku. "Może w rękach nowego właściciela zabudowania będą mogły znów służyć mieszkańcom miasta. Rudy żelaza raczej nikt tu nie będzie przerabiał, ale klimatyczna restauracja w sąsiedztwie Jeziora Paprocańskiego sprawdziłaby się doskonale" - uważa naczelniczka Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Tychy Katarzyna Szymkowska.

Zaznaczyła, że magistrat nie stawia wymogów przyszłemu inwestorowi. Władze miasta liczą jedynie, że budynek zostanie uratowany i znów będzie cieszyć oczy.

Huta Paprocka została założona w 1703 r. jako kuźnica pszczyńskiego barona Promnitza. "W 1703 roku pan na Pszczynie, baron Baltazar Erdmann Promnitz kazał założyć kuźnicę żelaza w pobliżu wsi Paprocany, na skraju lasu, nad rzeką Gostynią" - napisała dr Maria Lipok-Bierwiaczonek w katalogu wystawy Muzeum Miejskiego w Tychach.

Urządzenie dymarskie dostarczające powietrze, było poruszane siłą wody spływającej po drewnianym kole. Dla utrzymania stałego poziomu wody właściciele huty postanowili utworzyć sztuczny zalew - obecne Jezioro Paprocańskie.

W 1775 roku hutę rozbudowano, trzy lata później jej zarządcą został August Kiss. Z hutą związana jest też inna znana postać - Johna Baildona, inżyniera, który w 1835 roku przeprowadził modernizację zakładu.

Huta rozwijała się jeszcze do połowy XIX w. W 1856 r. zainstalowano w niej nawet maszynę parową, używaną w razie niskiego poziomu wody jeziora. Ostatecznie zakład został zamknięty 1878 r. Pozostały po nim budynki nad Jeziorem Paprocańskim, w zakolu Gostyni, na działce o powierzchni ponad 4,5 tys. m kw.

Przetarg na sprzedaż Huty Paprockiej zostanie ogłoszony po 3 września. Cena wywoławcza to 1,2 mln zł - poinformowała Aleksandra Cieślik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tychy sprzedają zabytkową Hutę Paprocką

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!