UE przeciwko dumpingowi na rynku stali. Jakie efekty?

UE przeciwko dumpingowi na rynku stali. Jakie efekty?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po kilku latach sporów Unia Europejska zdecydowała się na zaostrzenie polityki antydumpingowej, zapowiadając m.in. odstąpienie w niektórych przypadkach od tzw. zasady niższego cła. Pozostaje jednak pytanie, czy w obecnej sytuacji to wystarczy i czy przypadkiem UE nie zatyka durszlaka szpilką.

Nadprodukcja stali wstępuje praktycznie w każdym kraju mającym potencjał produkcyjny, ale głównym jej motorem są Chiny, gdzie obecnie produkuje się około połowy światowej stali. Obecnie nadprodukcja w Chinach jest szacowana na 300 mln ton. To niemal dwa razy tyle stali, ile zużywa rocznie cała Unia Europejska.

Chiński eksport stali rośnie. W roku 2009 wynosił w sumie 25 mln ton, rok później już 42 mln ton. Potem przyrost nieco zwolnił i eksport stali z Chin w roku 2013 wynosił 62 mln ton. W kolejnym roku skoczył już jednak do 94 mln ton! W roku 2015 przekroczył magiczną granicę „setki” i sięgnął 113 mln ton.  Sama skala nie jest jednak największym problemem. Prawdziwy kłopot to dopłaty - w wypadku eksportu 8,5 mld dolarów rocznie. Umożliwia to sprzedawanie stali za granicą w dumpingowych cenach

Nadmiar stali na rynku spowodował morderczą wojnę cenową, która miała bardzo negatywny wpływ na wyniki europejskich firm. Geert van Poelvoorde, dyrektor zarządzający ArcelorMittal Flat Products na grudniowym spotkaniu z dziennikarzami ujawnił, że w trzecim kwartale 2015 roku, kiedy ceny sięgały dna, ArcelorMittal stracił na przecenie magazynów 256 mln euro. W efekcie zanotował na poziomie operacyjnym stratę w wysokości 23 mln euro.

Nic dziwnego, że UE zaczęła się bronić. Oprócz dostaw z Chin postępowaniami antydumpingowymi objęto także dostawy z innych krajów, m.in. Iranu, Rosji i Białorusi. W przypadku Polski to obszary, z których import odczuwamy mocniej - presja chińskiej stali odbija się na cenach, podczas gdy tania stal z państw byłego ZSRR bezpośrednio trafia na nasz rynek.

Europejscy producenci, w tym polscy, wciąż jednak zwracają uwagę, że ochrona rynku jest zbyt mała, a stosowane w Unie Europejskiej procedury zbyt czasochłonne. Co Unia może zrobić?



×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UE przeciwko dumpingowi na rynku stali. Jakie efekty?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!