"Unia Europejska w kwestii handlu z USA mówi jednym głosem"

"Unia Europejska w kwestii handlu z USA mówi jednym głosem"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska w kwestii relacji handlowych z USA mówi jednym głosem - powiedziała w Brukseli dziennikarzom minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, UE nadal liczy na pozytywny scenariusz rozmów z USA ws. taryf na stal i aluminium.

  • UE stara się uzyskać stałe wyłączenie z wprowadzonego przez USA w marcu 25-procentowego cła na stal i 10-procentowego na aluminium.
  • Stany Zjednoczone zwolniły "28" z tych dodatkowych opłat, jednak tylko do 1 czerwca.
  • - Wszystkie kraje członkowskie mówią jednym głosem. Wyrażamy wszyscy poparcie dla tego, aby takie środki pozataryfowe nie były wprowadzane. Przekonujemy USA, że prowadzenie tego typu polityki nie służy ani Stanom Zjednoczonym, ani Europie - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz wzięła udział we wtorek w Brukseli w spotkaniu ministrów do spraw handlu państw UE, którzy omawiali bieżące kwestie w relacjach z USA, a także stan negocjacji umów handlowych UE z partnerami zewnętrznymi.

UE stara się uzyskać stałe wyłączenie z wprowadzonego przez USA w marcu 25-procentowego cła na stal i 10-procentowego na aluminium. Stany Zjednoczone zwolniły "28" z tych dodatkowych opłat, jednak tylko do 1 czerwca.

Minister podkreśliła, że najważniejsze jest to, iż w sprawach relacji handlowych z USA Unia Europejska mówi jednym głosem. "Komisja Europejska i komisarz ds. handlowych Cecilia Malmstroem została doceniona przez wszystkich za jej starania, aby ten dialog był prowadzony. Po drugie, wszystkie kraje członkowskie mówią jednym głosem. Wyrażamy wszyscy poparcie dla tego, aby takie środki pozataryfowe nie były wprowadzane. Przekonujemy USA, że prowadzenie tego typu polityki nie służy ani Stanom Zjednoczonym, ani Europie" - powiedziała.

Dodała, że wielokrotnie podczas spotkania przedstawiciele krajów UE podkreślali, że wprowadzanie taryf to "cofnięcie do XIX-wiecznych wojen celnych". "Tego żadne z państw członkowskich sobie nie życzy. Dialog prowadzony jest bardzo intensywnie" - zaznaczyła.

Powiedziała też, że obserwując stanowiska poszczególnych krajów w kwestii handlu z USA, nie dostrzegła znaczących różnic. "Nie słyszeliśmy zdecydowanego, twardego stanowiska francuskiego ani zdecydowanie odmiennego stanowiska niemieckiego. Myślę, że przede wszystkim to, co dało się słyszeć od wszystkich polityków przy stole, było jednoznaczne - w niczyim interesie nie jest to, aby prowadzić wojnę handlową między UE a USA" - zaznaczyła.

Dopytywana była też o informację o tym, czy realne jest zawarcie sektorowego porozumienia handlowego UE z USA. "Wiemy, że część towarów jest objęta szczególną troską i zainteresowaniem prezydenta USA. To szeroko rozumiany przemysł samochodowy. Pytanie, czy będzie otwartość po stronie amerykańskiej do tego, aby skoncentrować się tylko na tym obszarze. Mandat do takich rozmów dziś dostała komisarz Malmstroem" - zaznaczyła.

Dodała, że UE ciągle liczy na "pozytywny scenariusz" rozmów. Podkreśliła przy tym, że choć jak dotąd nie mówi się o restrykcjach czy odpowiedzi na amerykańską decyzję o nałożeniu na UE ceł, to "trudno sobie wyobrazić, że jakiekolwiek ograniczenie w rynku będzie jednostronnym ograniczeniem".

Malmstroem powiedziała przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów, że unijna oferta dotycząca zacieśnienia relacji handlowych w określonych obszarach z USA może nie być wystarczająca, aby przekonać Waszyngton do stałego wyłączenia UE z dodatkowych ceł na stal i aluminium.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił po spotkaniu szefów państw i rządów krajów unijnych w Sofii m.in. w tej sprawie, że UE jest gotowa rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi na temat zacieśniania współpracy w określonych obszarach handlu. Warunkiem jest jednak wykluczenie UE z restrykcji na stal i aluminium.

Czytaj: Komisja Europejska ma dla USA energetyczną ofertę w zamian za zwolnienie z ceł

Emilewicz powiedziała też dziennikarzom, że po wielu latach UE jest wreszcie gotowa, aby poszerzyć obszar wolnego handlu i podpisać umowy handlowe z kolejnymi obszarami. "Rozmawialiśmy o Japonii i Singapurze. To dwie umowy, gdzie Komisja dostała wyraźny mandat od państw członkowskich, aby jak najszybciej te umowy zostały podpisane. Polska wspiera te umowy. Nasz rząd, przypomnę, popierał bardzo aktywnie umowy o wolnym handlu z Kanadą, a także wspieraliśmy mocno i aktywnie umowę z USA" - mówiła.

Dodała, że choć Japonia i Singapur w bilansie handlowym Polski zajmują miejsca w trzeciej dziesiątce, to jednak są ciekawe ze względu na możliwość wejścia na rynek azjatycki. "To są też obszary, które są dla nas interesujące, jeśli mówimy o wspieraniu polityki innowacyjności, ale także o przyciąganiu interesujących inwestycji do Polski" - zaznaczyła.

We wtorek unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy handlu dali także Komisji Europejskiej mandat na rozpoczęcie negocjacji handlowych z Australią i Nową Zelandią. To kolejne państwa, z którymi "28" chce wypracować porozumienie o wolnym handlu. Rada UE podkreśliła, że porozumienia z Australią i z Nową Zelandią mają przede wszystkim przynieść dalsze ograniczenie barier handlowych, zniesienie cła na towary oraz ułatwienie dostępu do usług i zamówień publicznych w tych krajach. Na umowach o wolnym handlu najbardziej ma skorzystać sektor wyposażenia pojazdów silnikowych oraz sektory maszyn, chemikaliów, przetwórstwa spożywczego i usług.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Unia Europejska w kwestii handlu z USA mówi jednym głosem"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!