PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Unia gada, hutnictwo pada

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
02-03-2016 09:49
Unia gada, hutnictwo pada
Fot. Shutterstock.com

W poniedziałek w Brukseli ministrowie od gospodarki radzili o konkurencyjności, więc także o przemyśle stalowym. Uradzili, że trzeba realizować plan, który teoretycznie realizują już od trzech lat. Końca... przepraszam … początku tej realizacji nie widać, a hut ubywa.

Ministrowie dużo czasu poświęcili idei jednego unijnego rynku nie tylko w kwestii towarów, ale także usług transgranicznych. Sporo miejsca poświęcili startupom, a także rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw. W przypadku stali Henk Kamp, minister gospodarki Holandii wzywał Komisję Europejską do przyspieszenia i skrócenia procedur antydumpingowych. Komisarz Elżbieta Bieńkowska podkreśliła z kolei, że należy jak najszybciej korzystać z procedur antydumpingowych działających w unijnym prawie i przypomniała, że teraz kwestie zmiany tych procedur oraz problemy ETS leżą w ręku państw członkowskich, które muszą się w tej kwestii dogadać.
Państwa członkowskie same blokują antydumping

Według opublikowanych przed spotkaniem informacji Eurofer, zmianę procedur antydumpingowych Komisja Europejska proponowała w kwietniu 2013 roku, a Parlament Europejski poparł w lutym 2014 roku. Zdaniem Eurofer, z komentarzy państw członkowskich do zmian w procedurach antydumpingowych proponowanych na początku 2014 roku wynika, że to same rządy państw unijnych blokują zmiany. Wskazano na postawę Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Holandii, Szwecji, Słowenii a także Wielkiej Brytanii, która w tym gronie była wówczas jedynym państwem z silnym, liczącym się hutnictwem. Po kryzysie z lata ubiegłego roku pozycja brytyjskiego hutnictwa jest już znacznie słabsza.

Wypada chyba przypomnieć ministrom i komisarzom, że w kwestii przyspieszenia i zwiększenia skuteczności działań antydumpingowych nie trzeba "odkrywać Ameryki". Ameryka odkryła to już dawno i jej ochrona własnego rynku jest znacznie skuteczniejsza od europejskiej.

Będzie zwolnienie z kosztów polityki klimatycznej dla prymusów?

Podczas poniedziałkowego spotkania ministrowie zgodzili się z postulatami  branży stalowej i uznali, że ważne jest zmniejszenie dodatkowych kosztów związanych z systemem handlu emisjami, a co za tym idzie zwolnienie z opłat najbardziej wydajnych zakładów w branżach zagrożonych tzw. carbon leakage, co miało by także być do wprowadzania innowacyjnych technologii. Do tego też ministrowie zachęcali, wskazując potrzebę wsparcia innowacyjności w hutnictwie przez fundusze unijne. Zdaniem ministrów branża stalowa potrzebuje dalszych nakładów na innowacje w zakresie ekologii i efektywności energetycznej, a nawet zmiany modelu biznesowego, aby poprawić konkurencyjność. Ministrowie i urzędnicy najwyraźniej wciąż nie  mają zamiaru dostrzec, że mówią o branży, która w ostatnich latach doprowadziła ochronę środowiska i efektywność energetyczną do granic możliwości technicznych, a przegrywa konkurencję z producentami, którzy zużywają więcej energii, ale płacącymi za nią mniej niż w Europie i których koszty nie są obciążone ceną wprowadzania innowacyjnych technologii, ochrony środowiska wspierania najambitniejszej na świecie polityki klimatycznej Unii Europejskiej, bo emisje mają na ponad dwukrotnie wyższym poziomie, niż huty w UE.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


51 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP