Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Unijna dyrektywa ws. CO2 uderzy w polską gospodarkę

Autor: wnp.pl (Renata Dudała)
14-02-2011 12:21
Unijna dyrektywa ws. CO2 uderzy w polską gospodarkę

- Chociaż unijna dyrektywa dotyczy wszystkich krajów UE, może pogorszyć konkurencyjność zakładów hutniczych zlokalizowanych w Środkowej i Wschodniej Europie - mówi dla portalu wnp.pl Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza.

Zdaniem ekspertów wejście kolejnej unijnej dyrektywy- zgodnie z którą huty będą musiały ograniczyć emisję- pogorszy konkurencyjność tej branży.
Głównym zaleceniem unijnej dyrektywy jest konieczność dostosowania się przedsiębiorstw emitujących zanieczyszczenia do atmosfery do najlepszych, dostępnych na terenie Unii Europejskiej technik produkcji, powodujących ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Unijna dyrektywa dotyczy poza hutami także innych przedsiębiorstw takich jak np. elektrownie, ciepłownie, kopalnie czy zakłady chemiczne. Dyrektywy (określane jako Best Available Techniques) będą wiążące dla wszystkich krajów UE.

- Opinia środowiska hutniczego w kwestii unijnej dyrektywy jest negatywna - ocenia Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. - Jeśli ta absurdalna dyrektywa wejdzie w życie to zdecydowanie pogorszy się konkurencyjność nie tylko krajowego hutnictwa. To zdławienie gospodarek krajów rozwijających się, w tym także Polski.

Opinię tę podziela Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno-Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza. Jego zdaniem już sam handel emisjami CO2 i wielkość przydziałów skłania do pytania, czy przemysł hutniczy powinien funkcjonować w tej części Europy i czy producenci stali nie będą zmuszani do przenoszenia produkcji poza Europę w miejsca, gdzie nie obowiązują żadne limity.

- Jeśli firmy będą zmuszone do zakupu brakujących uprawnień, to zdecydowanie ograniczy to ich konkurencyjność - podkreśla W. Szulc. - Hutnictwo polskie jest zrestrukturyzowane i jest zbliżone do poziomu hutnictwa europejskiego. Huty wprowadziły wiele nowoczesnych technologii. Tym samym proste rezerwy w zakresie ograniczeń emisji substancji szkodliwych zostały już wyczerpane. Innych nie ma i raczej w perspektywie kilkunastu lat nie zanosi się na przełom technologiczny w branży stalowej.

Jak zauważa W. Szulc chociaż unijna dyrektywa dotyczy wszystkich krajów UE, zdecydowanie może pogorszyć konkurencyjność zakładów hutniczych zlokalizowanych głównie w Środkowej i Wschodniej Europie. Koncerny stalowe z Europy Zachodniej nie odczują skutków dyrektywy.

W Europie Zachodniej w większości zlokalizowane są zakłady przetwórcze - bardziej nowoczesne i tym samym mniej szkodliwe dla środowiska. Z kolei w Europie Środkowej i Wschodniej zachodnie koncerny ulokowały część surowcową, z reguły bardziej odpowiedzialną za zanieczyszczenie środowiska.

Renata DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP