Unijny szczyt zdominują amerykańskie cła i sprawa Skripala

Unijny szczyt zdominują amerykańskie cła i sprawa Skripala
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozpoczynający się w czwartek unijny szczyt w Brukseli ma dać jasny sygnał, że Wspólnota mówi jednym głosem w kwestii odpowiedzialności Rosji za atak na Siergieja Skripala i sprzeciwu wobec nałożenia na UE amerykańskich ceł na stal i aluminium.

  • Pierwsze godziny szczytu upłyną pod znakiem dyskusji o handlu UE w kontekście amerykańskich zapowiedzi nałożenia dodatkowych ceł na stal i aluminium.
  • Przywódcy państw unijnych mają zaapelować w czwartek o przyspieszenie prowadzonych przez KE negocjacji na temat umów o wolnym handlu w reakcji na protekcjonistyczne działania władz USA.
  • W czwartek ma się odbyć także debata na temat planów wprowadzenia w UE specjalnego podatku dla firm internetowych. KE przedstawiła w środę propozycje przepisów, które mają na celu opodatkowanie tych przedsiębiorstw.

Choć szczyt miał być głównie poświęcony sprawom gospodarczo-społecznym, ostatnie wydarzenia w Wielkiej Brytanii sprawiły, że europejscy liderzy nie unikną tematów politycznych.

Wielka Brytania dotychczas nie zwróciła się i prawdopodobnie już nie zwróci o to, by unijni przywódcy podjęli dodatkowe decyzje dotyczące nowych sankcji wobec Rosji w związku z próbą zabójstwa byłego rosyjskiego agenta Skripala. "28" ma dać jednak jasny sygnał globalnej społeczności, że jej zdaniem odpowiedzialność za jego śmierć ponosi Rosja.

Pierwsze godziny szczytu upłyną jednak pod znakiem dyskusji o handlu UE w kontekście amerykańskich zapowiedzi nałożenia dodatkowych ceł na stal i aluminium. Przywódcy mają dać mocny sygnał wsparcia dla działań KE, która w imieniu UE prowadzi rozmowy z Waszyngtonem o wyłączenie Wspólnoty z dodatkowych taryf.

Czytaj: Cła Trumpa nawarzą piwa? Na pewno zwiększą jego cenę

Przywódcy państw unijnych mają zaapelować w czwartek o przyspieszenie prowadzonych przez KE negocjacji na temat umów o wolnym handlu w reakcji na protekcjonistyczne działania władz USA. Komisja Europejska prowadzi w imieniu UE rozmowy o umowach o wolnym handlu z Japonią, Singapurem, Meksykiem oraz Mercosurem, czyli krajami Ameryki Południowej: Argentyną, Brazylią, Paragwajem, Urugwajem i Wenezuelą (obecnie zawieszoną w tej organizacji).

W Brukseli wciąż są nadzieje, że strona amerykańska zmieni zdanie i wyłączy UE z dodatkowych ceł na stal i aluminium. Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem poleciała w tym celu na rozmowy do USA, gdzie spotyka się z ministrem handlu USA Wilburem Rossem. Źródło unijne podało, że przygotowane wstępne wnioski ze szczytu będą musiały odzwierciedlać wynik tych rozmów.

W czwartek ma się odbyć także debata na temat planów wprowadzenia w UE specjalnego podatku dla firm internetowych. KE przedstawiła w środę propozycje przepisów, które mają na celu opodatkowanie tych przedsiębiorstw. Bruksela ma nadzieję, że w ten sposób zapewni państwom członkowskim dodatkowe miliardy euro z działalności, która teraz nie jest w ogóle opodatkowana.

Z szacunków KE wynika, że firmy cyfrowe, takie jak np. platformy społecznościowe, płacą mniej niż połowę efektywnego podatku w porównaniu z tradycyjnymi przedsiębiorstwami. W związku z podziałami pomiędzy krajami członkowskimi przywódcy nie będą przyjmowali jednak żadnych pisemnych wniosków.

Czytaj: Cyfrowych gigantów czeka w Europie podatkowa rewolucja

- Część państw wskazuje, że w tej sprawie potrzebne jest globalne rozwiązanie. Inni argumentują, że zabierze to bardzo dużo czasu i nie jest jasne, czy takie rozwiązanie okaże się skuteczne. W UE jest grupa krajów, które uważają, że UE powinna zacząć działać w tej sprawie, nie czekając na OECD i G20 - powiedział wysoki rangą urzędnik unijny.

Tematem spotkania "28" ma być także ocena relacji UE-Turcja w kontekście zbliżającego się szczytu w Warnie. - W tym punkcie spodziewamy się, że głos zabiorą prezydent Cypru Nikos Anastasiadis oraz premier Grecji Aleksis Cipras - powiedział urzędnik unijny. Stosunki grecko-tureckie i cypryjsko-tureckie są w ostatnim czasie napięte.

Do czwartkowego spotkania szefów rządów i głów państw dołączy szef Europejskiego Banku Centralnego, który ma przedstawić ocenę obecnej sytuacji gospodarczej w UE. Następnie szef eurogrupy Mario Centeno ma przedstawić "28" postępy w budowie unii bankowej w UE.

Drugi dzień szczytu, już w gronie 27 państw, upłynie pod znakiem Brexitu. Przywódcy mają przyjąć wytyczne w sprawie dalszego etapu negocjacji dotyczących przyszłych relacji z Wielką Brytanią. W tym tygodniu strony poczyniły znaczne postępy w rozmowach - porozumiały się w sprawie okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych. Nie udało się jeszcze zawrzeć porozumienia w kwestii granicy irlandzkiej.

Koniec szczytu będzie spotkaniem w mniejszym gronie - liderzy strefy euro będą rozmawiać o rozwoju unii walutowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijny szczyt zdominują amerykańskie cła i sprawa Skripala

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!