PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

UOKiK: Stocznia Gdańska otrzymała ok. 700 mln zł pomocy publicznej

Autor: PAP
19-05-2009 14:32
UOKiK: Stocznia Gdańska otrzymała ok. 700 mln zł pomocy publicznej

Od 1 maja 2004 do 31 lipca 2008 r. pomoc publiczna udzielona Stoczni Gdańsk wyniosła ok. 700 mln zł w wartości nominalnej. Jest to łączna kwota wszystkich form wsparcia udzielonego stoczni - powiedziała PAP we wtorek Aneta Styrnik z biura prasowego UOKiK.

O kwocie 600-700 mln zł pomocy publicznej dla gdańskiej stoczni mówił podczas poniedziałkowej debaty w Gdańsku premier Donald Tusk. Szef rządu wyjaśnił, że składały się na nią umorzone zobowiązania wobec partnerów publicznych, np. Skarbu Państwa, urzędu miejskiego w Gdańsku czy izby skarbowej oraz poręczenia i gwarancje kredytowe w wysokości około 500 mln zł.
Po wysłuchaniu debaty wiceszef Solidarności w Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz zażądał powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie prywatyzacji Stoczni Gdańskiej. Jego zdaniem, Tusk kłamał w czasie debaty ze związkowcami i podał nieprawdziwe informacje dotyczące pomocy publicznej dla stoczni. Według przedstawicieli Stoczni Gdańskiej cała pomoc wyniosła jedynie 80 mln zł.

Przewodniczący sejmowej komisji skarbu Tadeusz Aziewicz (PO) powiedział we wtorek PAP, że osobiście poprosił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, by wytłumaczyła wiceszefowi Solidarności w Stoczni Gdańskiej Karolowi Guzikiewiczowi, w jaki sposób liczy się pomoc publiczną.

To właśnie prezes UOKiK - jak wynika z ustawy - jest zobowiązany do monitorowania pomocy publicznej udzielanej polskim firmom, opiniuje projekty pomocy, notyfikuje je w Komisji Europejskiej i reprezentuje polski rząd w postępowaniu przed KE i sądami europejskimi.

"Pani prezes uczyniła to na posiedzeniu komisji skarbu. Trudno mi powiedzieć, czy Karol Guzikiewicz nie chciał tego zrozumieć, czy nie potrafił. Łatwiej jest powiedzieć, że premier kłamie" - powiedział Aziewicz. Posiedzenie tej komisji miało miejsce we wrześniu 2008 r.

Dodał, że rozmowy nt. wysokości pomocy publicznej dla Stoczni Gdańsk toczyły się na posiedzeniach komisji skarbu.

"Tam była mowa nie tyle o konkretnych kwotach, bo o ostatecznej wysokości pomocy publicznej tak naprawdę może wypowiedzieć się Komisja Europejska. Ona jest decydentem w tej kwestii - co uznać za pomoc, jak liczyć ekwiwalenty od takiej pomocy, jak gwarancje kredytowe. Do pomocy publicznej włącza się niejako rynkową wartość tych gwarancji, nawet, jeśli one nie były wykorzystane" - wyjaśnił.

Podkreślił, że Guzikiewiczowi były przekazywane kwestie dotyczące tego, iż pomoc publiczna to nie tylko pieniądze, które trafiły na konto stoczni, tylko "skomplikowany mechanizm".

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP